•                  
یک شنبه , ۰۸ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

دستکم بیست شهروند بهایی از ادامه تحصیل محروم شدند

0
321

21740974_1035682209907202_533404977387522924_o.jpg پس از اعلام نتایج کنکور تاکنون دستکم بیست شهروند بهایی به دلیل باورمند بودن به آئین بهایی از ادامه تحصیل با عنوان نقص در پرونده محروم از تحصیل شدند.
به گزارش حقوق بشر در ایران ، پارسا اسمعیل پور، معین همت،پانید جوهری، پگاه جوهری،راشین روحی،نورا محمدی فرد سیسان، متین آگاهی،شمیم احسانی،سینا محمدی، خشایار بیرجندی، سارینا کرمزاده،یاسمین صحراگرد، بهزاد شیخی،یونس شاکراردکانی، تینا تمدنی، شمیس نورانی، مهران مهرگانی، سینابرگی،نبیل زارعی و شقایق روحی جهرمی به دلیل باورمند بودن به آئین بهایی در کنکور سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی با نقص در پرونده روبرو شده اند. پارسا اسمعیل پور درخصوص محرومیت از تحصیل خود می گوید:« در واقع این مسئله 

برای من بسیار روشن و واضح بود چرا که بنده در یک مدرسه غیر انتفاعی درس خواندم و در طی دوران دبیرستان ۳ بار وارد مسابقات موسیقی شدم و در تمام مراحل اعم از مدرسه و منطقه ای و استانی مقام اول را کسب کردم و برای ورود به مرحله ی کشور بنده را محروم کردند . این مسئله به طور دقیق در سیستم آموزش و پرورش ثبت شده و صراحتاً این مطلب را خود مسئولین آموزش و پرورش معترف شدند.»
یکی از بهائیان دیگر نیز به گزارشگر پیام نیوز گفت:« پس از مراجعه به آدرسی که نوشته بودند به من گفتند كه يا تبرى كن يا يك فرم را پر كن تا بتوانى درس بخوانى ولى من فرم را پر نكن».
شمیس نورانی نیز در این خصوص می گوید: «چهارمین سالی است که با عبارت نقص پرونده مواجه شده ام، بار اول در سال ۸۷ که برای اولین بار کنکور دادم و در زمان اعلام کارنامه اولیه نقص پرونده برایم اعلام شد، بعد از آن در سالهای ۹۴، ۹۵ و ۹۶ کنکور شرکت کردم و هر سه سال بعد از دریافت رتبه و انتخاب رشته در زمان اعلام نتایج نهایی با نقص پرونده مواجه شدم و دو سال گذشته هم با وجود مراجعه به واحد پاسخگویی سازمان سنجش کشور و همچنین ارسال نامه از طرق اعلام شده، به نتیجه ای نرسیدم و جوابی به بنده داده نشد که چطور پرونده ای که بدون نقص تا انتخاب رشته پیش می رود به یکباره در زمان اعلام نتایج دچار نقص میشود!» این شهروند بهایی محروم از تحصیل ساکن شهر رفسنجان در استان کرمان می باشد که برای چندین مرتبه با واژه محرومیت از تحصیل روبرو می شود.

بنابراین گزارش تعدادی از این شهروندان بهایی برای اولین مرتبه با نقص در پرونده روبرو شدند و تعدادی دیگر نیز برای چندین مرتبه به دلیل باورمند بودن به آئین بهایی از ادامه تحصیل محروم شده اند.

با وجود آنکه تعداد کسانی که طی اعلام نتایج کنکور سراسری و آزاد محروم شده اند بیش از صد بهایی می باشد با این حال این خبرگزاری براساس اسناد به دست آورده اسامی محروم از تحصیل بهائیان را با ارائه مدارک تحصیل یک به یک منتشر می کند. بنابرگزارشی که پیشتر منتشر شده بود پس از انقلاب اسلامی در ایران و تا به امروز بیش از صدهزار شهروند بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاه های ایرانی محروم شده اند.
محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: