•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

دستکم ۱۱ تجمع اعتراضی برگزار شد

0
358

روز یکشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۷, جمعی از کارگران شهرداری شهر لوشان، جمعی از دانشجویان پذیرفته شده در برخی از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد مقابل ساختمان مجلس، جمعی از کارگران خدماتی منطقه دو شهرداری نیشابور، جمعی از کشاورزان استان ‎اصفهان، خانواده های کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد ایران مقابل استانداری خوزستان، جمعی از کارگران لایروبکار کوت عبدالله در استان خوزستان و دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، روز یکشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری شهر لوشان، صبح امروز در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و در محدوده داخلی ساختمان شهرداری تجمع کردند. یکی از منابع خبری در شهرداری لوشان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “این کارگران در واحد اداری شهرداری لوشان و سازمان‌های واسطه به آن به‌صورت قراردادی مشغول کارند. آنها صبح امروز (۹ دی ماه) در اعتراض به معوقات مزدی خود به نشانه اعتراض در محدوده داخلی ساختمان شهرداری تجمع کرده‌اند”. حدود ۸۰ نفر از کارگران شهر لوشان که در شش ماه گذشته دستمزد و حق بیمه آنان پرداخت نشده است؛ می‌گویند چندین سال است مطالبات مزدی و بیمه‌ای معوقه داریم. در هر دوره بعد از انتخابات شورای شهر که شهردار تغییر می‌کند؛ وعده پرداخت مطالبات داده می‌شود اما بازهم ما با مشکلات معیشتی ناشی از عدم دریافت مزد مواجه‌ایم. به گفته آنها اگر قرار است مشکلات به همان صورت قبل استمرار داشته باشد چرا اعضای شورای شهر در هر دوره مرتبا شهردار تغییر می‌دهند؟

همچنین به نقل از این کارگران گفته می‌شود بی‌توجهی مسئولان شهرداری و شورای شهر لوشان به پرداخت مطالبات آنها باعث شده تعدادی از همکاران باسابقه آنها به دلیل پرداخت نشدن سهم بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور از ماه‌ها پیش معطل صدور احکام بازنشستگی خود باشند.

طبق اظهارات آنان تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی کارگران در مجموعه شهرداری‌های شهر لوشان درحالی ادامه دارد که مرتب از سوی مسئولان شهرداری و شورای شهر گفته می‌شود شهرداری به دلیل رکود در بازار مسکن همانند اغلب شهرهای کشور با چالش جدی روبه‌رو شده و منابع مالی خود را از دست داده است. این درحالی‌ست که مسئولان شهری به ویژه شهردار لوشان با این ادعا به دنبال هیچ برنامه‌های نیستند که بتوانند منابع درآمدی شهرداری را افزایش دهند.

لوشان ازجمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان است. این شهر در میانه راه قزوین به رشت قرار دارد و اولین شهر ورودی استان گیلان است.

تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد مقابل مجلس
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز یکشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از دانشجویان پذیرفته شده در برخی از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد که به عنوان ذخیره در واحدهای این دانشگاه پذیرفته شده اند و بعد از ثبت نام و پرداخت شهریه و دریافت کارت دانشجویی به آنها اعلام شد که پذیرششان اشتباه بوده و امکان تحصیل برای آنها فراهم نیست، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار تعیین تکلیف وضعیت شان شدند.

تجمع کنندگان پلاکارهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «مجلس شورای اسلامی؛ مسافران اتوبوس یازدهم مهر دانشگاه آزاد را از مرگ نجات دهید» و «دانشگاه آزاد باید به حق قانونی که ما را ثبت‌نام قطعی کرده، احترام گذارد».

همچنین معترضان شعار میدادند: “طهرانچی دروغگو استعفا استعفا”، “دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد” و “دانشجوی بیچاره تو جاده‌ها آواره”.

تجمع اعتراضی کارگران خدماتی شهرداری نیشابور در مخالفت با پیمانی شدن
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز یکشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران خدماتی منطقه دو شهرداری نیشابور، در اعتراض به آنچه اصرار شهرداری برای تبدیل وضعیت استخدامی خود می‌خواندند، تجمع اعتراضی برپا کردند.

اصرار شهرداری نیشابور برای تبدیل وضعیت قرارداد کار ۳۰۰ نفر از کارگران قرارداد مستقیم شهرداری به پیمانی باعث شده آنها طی روزهای گذشته و امروز دست به اجتماع صنفی بزنند.

کارگران معترض می‌گویند: “مدیران شهر نیشابور بویژه شهردار هیچ توجهی به مخالفت ما کارگران دائمی شهرداری برای پیمانی شدن ندارند. این بی‌توجهی‌ها در حالی ادامه دارد که ما کارگران ناچار شدیم امروز یکشنبه چند ساعت در مقابل ساختمان اداره کار نیشابور اجتماع کنیم”.

بر اساس اظهارات کارگران معترض، اجتماع دیروز آنها مقابل ساختمان فرمانداری انجام شد. حوالی ساعت ۴ و نیم عصر همان روز نیز اعضای شورای تامین فرمانداری جلسه‌ای برای مشخص شدن وضعیت استخدامی کارگران خدماتی شهرداری ترتیب داد اما نتیجه این جلسه هنوز به اطلاع کارگران نرسیده است.

کارگران خدماتی منطقه دو شهرداری نیشابور که تعداد آنها حدودا ۳۰۰ نفر است، در خصوص مخالفت کارگران برای پیمانی شدن گفتند: “بعد از ۱۵ سال سابقه کار مستقیم با مجموعه شهرداری باز شدن پای پیمانکاران، وضعیت امنیت شغلی و معیشتی ما کارگران خدماتی را به مخاطره می‌اندازد”.

آنها اظهار داشتند: “پس از گذشت سال‌ها سابقه کار، از دو ماه پیش برای اولین بار شائبه ورود پیمانکار به گوش کارگران خدماتی ناحیه دو رسید و از آن موقع مخالفت کارگران آغاز شده است”.

کارگران معترض در ادامه با بیان اینکه کارگران در اجتماع امروز خود خواستار دریافت مطالبات صنفی خود نیز هستند، افزودند: “در حال حاضر دو ماه مزد معوقه طلب داریم در عین حال مطالباتی از سالهای گذشته که مربوط به سنوات، حق مرخصی و سایر مطالبات دیگر می‌شود، از شهرداری طلبکاریم”.

تجمع کشاورزان استان اصفهان
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کشاورزان استان ‎اصفهان در اعتراض به عدم دریافت حق آبه خود، در دور جدید اعتراضات خود برای هشتمین روز متوالی اقدام به برگزاری تجمع کردند.

طی روزهای گذشته نیز کشاورزان در استان ‎اصفهان در اعتراض به عدم دریافت حق‌آبه شان اقدام به برگزاری تجمع کرده بودند.

بحران آب در ایران یکی از مسائل عمده محیط‌زیستی در کشور محسوب می‌شود و تا به امروز بارها به تنش و درگیری انجامیده است.

پیش‌تر در تاریخ ۳ آذرماه نیز کشاورزان معترض اصفهانی برای بیست و پنجمین بار طی کمتر از یکسال، خط لوله انتقال آب رودخانه زاینده‌رود به یزد را تخریب کردند.

خشکسالی و پروژه‌های مختلف آب از شهرهای مختلف ایران، سال‌هاست که درگیری‌ها و اعتراض‌هایی را در مناطق مختلف کشور ایجاد کرده است. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفته که اگر خشکسالی ادامه پیدا کند پنج سال دیگر «چهره» ایران «از همه نظر تغییر خواهد کرد» و همچنین کشور در ۱۰ سال آینده «با فاجعه‌ای بزرگ مواجه می‌شود».

تجمع خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز مقابل استانداری
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۷، خانواده‌های کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد ایران برای چندمین بار پیاپی مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

خانواده‌های کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد در اعتراض به آزاد نشدن بازداشتی‌ها مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

همچنین طی روز جاری به دنبال عدم آزادی شماری از کارگران بازداشتی فولاد اهواز، کارگران این مجتمع در اطلاعیه‌ای خواستار آزادی همکاران خود شدند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: “در طی روزهای تجمعِ کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران، همه به خوبی این نکته را دریافتند که ما چیزی جز حق از دست رفته خود نخواستیم و نمی خواهیم”.

آنها با با ذکر اسامی “بهزاد علیخانی؛ مصطفی عبیات؛ کریم سیاحی؛ کاظم حیدری؛ میثم علی قنواتی؛ طارق خلفی و غریب حویزاوی” برخی از کارگرانی که هنوز در بازداشت به سر می برند، خواستار آزادی همکاران خود شدند و اعلام کردند بیش از دو هفته است که از سلامت این ها بی خبریم و نگرانی هایمان شدت گرفته است.

لازم به ذکر است که روز پنجشنبه ۶ دی‌ماه، محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع برخی از کارگران بازداشت‌شده‌ی شرکت فولاد اهواز از آزادی بیش از ده تن دیگر از کارگران این شرکت خبر داد و گفت تعداد دیگری از کارگران کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

این وکیل مدافع همچنین روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه، گفت: “قرار کفالت برای تعدادی از کارگران بازداشتی پذیرفته شده و مراحل آزادی آنها در حل طی شدن است. امیدوارم ظرف امروز و فردا کارگران فولاد اهواز آزاد شوند”.

در تاریخ ۲ دی‌ماه ۱۳۹۷ نیز وکیل تعدادی از کارگران بازدشت‌شده‌ی گروه ملی فولاد اهواز از آزادی شش کارگر طی روزهای ۱ و ۲ دی‌ماه خبر داد.

حقوق بشر در ایران  روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه نیز طی گزارشی از آزادی یازده تن از کارگران معترض بازداشتی شرکت فولاد اهواز با قرار کفالت خبر داده بود.

همچنین حقوق بشر در ایران روز دوشنبه ۳ دی ماه نیز طی گزارشی آزادی شش تن دیگر از کارگران بازداشت شده گروه ملی فولاد اطلاع رسانی کرده بود.

هویت این افراد “سیدحبیب طباطبایی، جواد غلامی، محسن بلوطی، مهدی طهماسبی، کوروش اسماعیلی، علی امامی (اتمامی)، عبدالرضا دستی، سهراب نعامی، حسین عساکره، فریبرز شیخ رباط و سید علی جواد پور” توسط حقوق بشر در ایران احراز شده بود.
پس از نیمه شب یکشنبه ۲۵ آذرماه و چند روز پس از آن، دست کم ۴۳ تن از کارگران این شرکت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. از روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه تا روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه در مجموع ۱۸ تن از کارگران بازداشتی با قرار کفالت آزاد شده‌ بودند.

به گفته منابع کارگری در فولاد اهواز، همزمان با این بازداشت‌ها نیروهای امنیتی به منزل تعدادی دیگر از کارگران نیز رفته بودند ولی به دلیل عدم حضور آنان موفق به بازداشت آنها نشده‌اند.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.
گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران گروه ملی فولاد در آبان و آذر سال جاری، با پیوستن به کارگران معترض نیشکر هفت تپه، تجمعات بزرگی را در شهرستان شوش و اهواز سازماندهی کردند.

در برخی از این راهپیمایی‌های اعتراضی خانواده‌های کارگران نیز به آنها پیوستند. آنها برای بیان اعتراضات‌شان بارها در مقابل ساختمان‌های مقامات و نهادهای حکومتی از جمله مصلاهای نماز جمعه، استانداری و دفتر نماینده رهبری جمع شدند.

تجمع کارگران شهرداری در اهواز
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران لایروبکار کوت عبدالله در استان خوزستان، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

معترضان علت تجمع خود را در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، بیان کردند.

تجمع دوباره دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۹ دی ۹۷، دومین روز تجمع اعتراضی دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه تهران در پی حادثه واژگونی اتوبوس این واحد شکل گرفت.

دانشجویان در این تجمعات با سر دادن شعارهایی از جمله “قاتل بیا بیرون”، “مسئول بی لیاقت، استعفا استعفا”، “ولایتی ولایتی اسوه بی لیاقتی”، “مسئول بی لیاقت، محاکمه محاکمه”، “دانشجوی شهیدم، خونتو پس میگیرم”، “عزا عزا است امروز، دانشجو صاحب عزاست امروز”، “ولایتی، طهرانچی استعفا استعفا” و “دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد” خواستار پاسخگویی مسئولین و برخورد با مقصران این حادثه شدند.

همچنین روز گذشته ویدئویی در خبرگزاری برنا منتشر شد که گفته می‌شود در آن محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد سوار بر خودرو خود با ورود به محوطه واحد علوم و تحقیقات این دانشگاه با سرعت از روی دانشجویان رد شد که در پی این حادثه دو تن از دانشجویان مجروح شدند.

گفته می‌شود پس از این حادثه نیروهای اورژانس در محل حاضر شده و نسبت به مداوای دانشجویان اقدام کردند. از آخرین وضعیت مصدومان اطلاع دقیقی در دست نیست.

در حالی که ویدئوی منتسب به این حادثه در فضای مجازی دست به دست می‌شد بدون شفاف سازی کافی صالح اسکندری مدیر رسانه‌های دانشگاه آزاد ضمن تکذیب این موضوع انتشار این فیلم را کار “رسانه‌های ضدانقلابی” دانست.

همچنین روز جاری محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور نیز به محوطه دانشگاه رقت و دانشجویان معترض در خلال صحبت‌های وی با سر دادن شعارهایی خواهان استعفای علی اکبر ولایتی و محمد مهدی طهرانچی شدند.

گفتنی است دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران طی دو روز گذشته در پی حادثه واژگونی اتوبوس این واحد که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها تن شده بود، در اعتراض به آنچه بی لیاقتی مسئولان دانشگاه در حفظ جان دانشجویان می‌نامند اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی در محوطه این دانشگاه کردند.

لازم به یادآوری است در پی حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران در تاریخ ۴ دی‌ماه، ۱۰ نفر کشته‌ و بیش از ۲۵ تن زخمی شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: