•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

0
286

روز شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شیر پگاه تهران مقابل ساختمان قوه قضائیه، جمعی از کارگران شبکه آب و فاضلاب روستایی آبادان مقابل ساختمان فرمانداری ویژه این شهرستان، جمعی از کارگران شرکت فولاد اهواز، جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران، جمعی از دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران و جمعی از دانشجویان دانشگاه سمنان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، صبح روز گذشته ۱۷ آذر ۱۳۹۷, کارگران شیر پگاه تهران با تجمع مقابل ساختمان قوه قضائیه از مسئولان قضایی کشور برای رفع تصرف اراضی کارگران این کارخانه در منطقه تهران پارس درخواست استمداد کردند. گروهی از کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران، صبح  روز (۱۷ آذر ماه) با تجمع مقابل ساختمان قوه قضائیه در خیابان ولیعصر تهران از مسئولان قضایی کشور برای رفع تصرف اراضی کارگران این کارخانه در منطقه تهران پارس درخواست استمداد کردند. این چندمین بار در یک سال اخیر است که این کارگران در اعتراض به خلف وعده‌ها در دریافت زمین‌های خود که از‌سوی یکی از نهادها تصرف شده، تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند. آنها فروردین ماه سال ۹۶ و شهریور ماه سال جاری نیز به نشانه اعتراض تجمع کرده بودند. حاضران در تجمع می‌گویند: “چندین سال است ۷۰۰ نفر از کارگران خانواده شیر پگاه تهران منتظر دریافت ۱۵۰ هزار متر از زمین‌های مسکونی خود (علارغم گرفتن حکم تخلیه از دستگاه قضایی) هستند ولی هیچ پاسخ روشنی به ما داده نمی‌شود و معلوم نیست پس از سالها انتظار چه زمانی قرار است با این زمین‌ها صاحبِ یک سرپناه شویم”.

از قرار معلوم از حدود ۲۰ سال پیش صنایع شیر پگاه برای خانه‌دار کردن بیش از ۷۰۰ کارگر این واحد صنعتی، قطعه زمینی به وسعت حدود ۱۵۰ هزار متر را در محدوده شهرک حکیمیه تهران پارس تهیه و واگذار می‌کند.

ظاهرا این زمین‌ها بعدا توسط یکی از نهادها تصرف شده و کارگران پگاه علارغم گرفتن حکم تخلیه از دستگاه قضایی هنوز نتوانسته‌اند به زمین‌های خود برسند.

آب و فاضلاب روستایی آبادان توان پرداخت بدهی کارگران را ندارد
به گزارش ایرنا، رئیس آب و فاضلاب روستایی آبادان میزان بدهی این اداره به کارکنان خود را ۲۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: “این اداره توان مالی لازم برای پرداخت مطالبات کارگران را ندارد”.

جمعی از کارگران شبکه آب و فضلاب روستایی آبادان روز شنبه با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری ویژه این شهرستان نسبت به پرداخت نشدن حقوق و بیمه چهار ماه گذشته خود اعتراض کردند.

این کارگران معترض گفتند: “مطالبات بیش از یکصد نفر از کارگران شبکه آب و فاضلاب روستایی آبادان ۱۰ ماه است پرداخت نشده است. در این ۱۰ ماه نیز حق بیمه کارگران پرداخت نشده و این در حالی است که در این مدت کارگران مشغول خدمت رسانی به روستائیان بوده اند”.

این کارگران افزودند : “در گرما و سرما، کارگران وظیفه کاری خود را انجام می دهند ولی اکنون با پرداخت نشدن حقوق خود شرمنده خانواده های خود شده ایم”.

رئیس آب و فاضلاب روستایی آبادان در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: “بدهی آب و فاضلاب روستایی آبادان به کارگران ۲۰ میلیارد ریال است که پرداخت آن در توان ما نیست”.

داود حسینی اظهار کرد: “البته امروز یک ماه از حقوق معوقه این کارگران پرداخت می شود و بخش باقی مانده معوقات با اختصاص بودجه از سوی استان پرداخت می شود”.

وی افزود: “حقوق و بیمه مدیران شبکه آبفار روستایی آبادان نیز از تیر ماه سال جاری پرداخت نشده است که با این شرایط ادامه کار بسیار سخت است”.

حسینی گفت: “به دلیل حجم بالای بدهی به کارکنان و کارگران ناچار از سمت خود استعفا دادم اما مورد موافقت قرار نگرفت”.

وی تصریح کرد: “کارگران شبکه آبفار روستایی شهرستان آبادان در زمان بحران آب به سختی کار را ادامه دادند ولی انتظارات آنها برآورده نشد”.

به گزارش ایرنا جمعی از کارگران شبکه آب و فضلاب روستایی آبادان با تجمع در مقابل اداره آب و فاضلاب این شهرستان به پرداخت نشدن حقوق و بیمه چهار ماه خود اعتراض کردند.

این کارگران معترض گفتند: “مطالبات بیش از یکصد نفر از کارگران شبکه آب و فاضلاب روستایی آبادان چهار ماه است پرداخت نشده و بارها خواستار این مطالبات شدیم”.

آنها اظهار داشتند: “در این چهار ماه نیز بیمه ما پرداخت نشده و این درحالی است که در این مدت کارگران مشغول خدمت رسانی به روستائیان بودیم.
این کارگران افزودند : امروز با حضور در دفتر ریاست آب و فاضلاب شهری آبادان خواستار رسیدگی به این موضوع شدیم”.

آنها گفتند : “در گرما و سرما، کارگران وظیفه کاری خود را انجام می دهند ولی اکنون با پرداخت نشدن حقوق خود شرمنده خانواده های خود شده اند”.

کارگران از قشر آسیب پذیر جامعه هستند لذا انتظار می رود مشکل پرداخت مطالبات آنها از سوی استان پیگیری شود.

کارکنان آبفار آبادان در سال جاری چند بار برای پرداخت مطالبات خود دست به تجمع زدند.

بیست و نهمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه بیست و نهمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز در سطح شهر اهواز، مقابل سرپرستی بانک ملی این شهر و بازار نادری اهواز ادامه داشت.

کارگران معترض در این روز نیز با حضور در مقابل سرپرستی بانک ملی استان خوزستان، بازار نادری و سطح شهر با سردادن شعارهایی از جمله “ام‌الفساد اهواز همن‌جاست همین‌جاست”، “مرگ گروه ملی به دست بانک ملی”، “صدای هر کارگر مرگ بر ستمگر”، “کارگر می‌‌میرد ذلت نمی‌پزیرد”، “کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو؟”، “این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی”، “نه تهدید نه زندان دیگر اثر ندارد”، “تورم گرانی، پاسخ بده روحانی”، “استاندار و فرماندار بی‌عرضه و بی‌خیال”، “نصر من الله و فتح القریب مرگ بر این دولت مردم فریب” ، “ما کارگران آهنیم ریشه ظلمو می‌کنیم” خواهان رسیدگی به مطالباتشان شدند.

خواسته اصلی کارگران ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

این تجمعات در حالی ادامه یافت که روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه دستکم ۱۰ تن از کارگران معترض به اداره اطلاعات اهواز احضار و تهدید شده بودند که در صورت ادامه تجمعات برخورد جدی‌تری با آنها صورت خواهد گرفت.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، روز چهارشنبه طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، از این مقام بین‌المللی خواست تا با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران بازداشتی اقدام کند.

در حالی که برخی مسئولین دولتی هفته گذشته خبر از پرداخت دو ماه از حقوق معوقه کارگران داده‌اند، به گفته منابع کارگری، کارگران تاکنون حقوق معوقه خود را دریافت نکرده‌اند و در عین حال، خبری از راه‌اندازی تولید در این واحد نیست و دو ماه حقوق معوقه تنها برای ۱۲۰ تن از کارگران پرداخت شده است.

همچنین روز جاری اقشار مختلف به شیوه‌های مختلفی همبستگی و حمایت خود را از اعتراضات کارگران در شهرهای مختلف طی هفته‌های اخیر نشان دادند، ازجمله دانشجویان پردیس مرکزی دانشگاه تهران در تجمعات خود با در دست داشتن شعارنوشته و سر دادن شعارهایی از جمله “ایستاده‌ایم در سنگر دانشجو و کارگر”، “دانشگاه پول‌گردان، تضعیف زحمتکشان”، “فرزند کارگرانیم، کنارشان می‌مانیم” از کارگران معترض حمایت کردند.

دانشجویان دانشگاه سمنان نیز ضمن سر دادن شعارهایی همچون “کارگر زندانی آزاد باید گردد” در تجمعات دانشجویی روز جاری خواهان آزادی بازداشت‌شدگان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه شدند.

اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد نیز در نشست روز جاری خود با در دست داشتن شعارنوشته‌هایی خواهان آزادی کارگران زندانی مجتمع نیشکر هفت‌تپه شدند.

همچنین عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران که روز سه شنبه ۱۳ آذرماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بود بر اساس برخی گزارش‌ها به محل نامعلومی در شوش منتقل شده است و خانواده وی علیرغم پیگیری‌های مکرر و حضور در دادسرای شوش تاکنون موفق به ملاقات با او نشده‌اند.

از عسل محمدی مطالبی در حمایت از کارگران در سایت‌های مختلف منتشر شده است. خانم محمدی طی هفته‌های اخیر یادداشت‌های در حمایت از اعتراضات کارگران فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه منتشر کرده بود.

کریم یاوری، نماینده ویژه وزیر کار در رسیدگی به وضعیت گروه ملی فولاد و نیشکر هفت تپه گفته است “بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی نسبت به انجام وظایف سهامداری‌اش کوتاهی می‌کند”. وی همچنین مدعی شد که “دو ماه حقوق عقب افتاده کارگران فولاد خوزستان پرداخت شده است”.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان که در روزهای قبل مقابل استانداری تجمع کرده بودند، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران فولاد خوزستان در اعتراضات خود از کارکنان معترض شرکت نیشکر هفت‌تپه که آنها هم مدت‌هاست حقوق دریافت نکرده‌اند، حمایت کردند و خواهان آزادی بازداشت شدگان تجمعات نیشکر هفت تپه شدند.

اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه  ۱۷ آذر ماه، جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران مقابل درب اصلی دانشگاه تجمع کردند.

ماموران نیروی انتظامی از دانشجویان معترض می‌خواهند تا به تجمع خود پایان دهند.

دانشجویان در پاسخ شعار می‌دهند “ایرانی باغیرت، حمایت حمایت”.

اعتراض دانشکده هنر دانشگاه هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز ۱۷ آذر ماه، جمعی از دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران تجمع کردند.

در تجمع روز شنبه مسئولان دانشگاه سعی می‌کنند با تهدید یکی از دانشجویان که در حال صحبت کردن برای سایر دانشجویان است را با خود ببرند.

این دانشجو با بی‌توجهی به آنها سایر دانشجویان را تشویق می‌کند تا سرود یار دبستانی را با هم بخوانند.

اعتراض دانشجویان دانشگاه سمنان
به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز ۱۷ آذر ماه، جمعی از دانشجویان دانشگاه سمنان تجمع کردند.

در تجمع روز شنبه دانشجویان دانشگاه سمنان ضمن سر دادن شعارهایی همچون “کارگر زندانی آزاد باید گردد” خواهان آزادی بازداشت‌ شدگان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه شدند.

اسماعیل بخشی و علی نجاتی، دو فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی که در جریان تجمعات اعتراضی هفته‌های اخیر کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بازداشت شده بودند نیز کماکان در بازداشت بوده و با وجود پیگیری وکیل و خانواده آنها اطلاع دقیقی از وضعیتشان در دست نیست.

طی هفته‌های اخیر همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: