•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

دفاع جمعى از فعالین مدنى پس از احضار در شعبه یک بازپرسى دادگسترى اراک

0
305

69FAD06C-34E7-4218-8B58-D1AC26139DD8.jpegجمعی از فعالین مدنى که در اعتراضات دیماه شهر اراک بازداشت و در اداره اطلاعات بازجویی شده بودند روز ٢٢ اسفند پس از احضار به شعبه یک بازپرسی دادگستری شهر اراک به دفاع از اتهامات انتسابی به خود پرداختند .

به گزارش حقوق بشر در ایران ، این افراد همگی اهل شازند و آستانه میباشند که بطور غیر منتظره پرونده ها از دادگستری شازند به اراک منتقل شده است ، تعداد فعالین مدنى که به بازپرسی احضار شده بودند به ده تن میرسید که “عباس صفری و بهزاد علی بخشی وکیان صادقی” جزو دستگیر و بازداشت شده های گروهی بعداز اعتراضات اراک میباشند. هم اکنون محمد نجفی و علی باقری در زندان نرکزى اراک بسر میبرند . از دی‌ماه گذشته با شروع اعتراضات مردمی شماری از فعالین مدنی اهل شازند و آستانه از جمله کیان صادقی، بهزاد علی‌بخشی، محمد نجفی، علی باقری و عباس صفری توسط نیرو های امنیتی بازداشت شده اند.

این بازداشت ها بصورت خاص پس از آن صورت گرفت که این افراد در افشاگری در خصوص نحوه جان باختن یکی از معترضان حوادث اخیر به نام “وحید حیدری” در بازداشتگاه کلانتری شهر اراک ایفای نقش کردند. تا کنون از بین این بازداشت شدگان دو تن با قید قرار بصورت موقت آزاد و باقی این افراد نیز با تکمیل مراحل بازجویی به زندان اراک منتقل شده اند. از میان بازداشت شدگان کیان صادقی اهل شازند که به اتهام شرکت در اعتراضات و تهیه فیلم و عکاسی در مراسم ختم مادر محمد نجفی بازداشت شده بود با قید کفالت آزاد شده، همچنین عباس صفری اهل آستانه که در تاریخ ۲۶ دی‌ماه بازداشت شده بود نیز در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه به قید کفالت موقتا آزاد شد .

در اعتراضات اخیر که بعضا با عنوان «اعتراضات دیماه» از آن یاد میشود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند.

طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند، بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد، حدود پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.