•                  
جمعه , ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹
جمعه, مارس 5

دو تن از شهروندان بازداشت شده در تجمع فرهنگیان در مقابل بیمارستان ابن سینای مشهد آزاد نشده‌اند

0
261

اعظم دیده بان فعال مدنیدست کم دو تن از شهروندانی که در تجمع اعتراضی فرهنگیان مشهد در مقابل بیمارستان ابن‌سینای مشهد در اعتراض به بازداشت هاشم خواستار، معلم بازنشسته، شرکت کرده‌بودند، آزاد نشده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، دست کم دو تن از فرهنگیانی که در تجمع روز دوشنبه ۱۴ آبان‌ماه، در اعتراض به بازداشت و بستری کردن هاشم خواستار در بیمارستان ابن‌سینای مشهد، شرکت کرده‌بودند، کماکان در بازداشت بسر می‌برند. هویت دو تن از این افراد از سوی حقوق بشر در ایران “اعظم غلامی‌ زه‌آب” و “اعظم دیدبان” احراز شده است. لازم به ذکر است روز دوشنبه مصادف با ۱۴ آبان‌ماه سال ۹۷ ، شماری از شهروندان مشهد،فرهنگیان و خانواده هاشم خواستار، معلم بازنشسته‌ای که از روز سه‌شنبه، اول آبان‌ماه از سوی ماموران امنیتی بازداشت و سپس به طرز عجیبی پس از بازداشت به بیمارستان روانپزشکی ابن سینای مشهد منتقل و در بخش بیماران حاد بستری و با دستور دادستانی این شهر ممنوع‌الملاقات شده بود در مقابل این بیمارستان تجمع کردند. به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: همه افراد بازداشت شده در آن تجمع اعتراضی در ساعات آخری شب ۱۴ آبان ماه پس از انتقال به پلیس امنیت آزاد شده‌اند اما دو تن از شهروندان بنامهای اعظم غلامی زه آب که مشاور ترک اعتیاد در مرکزی درمانی‌است و یک شهروند خانم دیگر بنام اعظم دیدبان که همسر ایشان از فرهنگیان مشهد میباشد با نظر قاضی کشیک از آزادی هر دوی آنها ممانعت بعمل آمد و کماکان هر دوی آنها در بازداشت و بصورت بلاتکلیف بسر میبرند. این منبع مطلع در ادامه گفت: «اعظم غلامی، پس از بازداشت تنها یک مرتبه‌ با خانواده خود تماس تلفنی داشته است و گفته که در بازداشت بسر می‌برد، ولی پیگیری‌های خانواده‌اش برای اطلاع از محل نگهداری یا وضعیت او به جایی راه نبرده است.»

همچنین اعظم دیده بان در شب ۱۴ آبان ماه پس از بازداشت و  انتقال به پلیس امنیت مشهد به دستور قاضی کشیک به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل گردید و پیگیریهای خانواده ایشان تا لحظه تنظیم این خبر جهت ملاقات با ایشان به جائی نرسیده است.

سرهنگ رضائی یکی از مسئولان پلیس امنیت مشهد در پاسخ به پیگیری‌های خانواده اعظم غلامی صرفا به ذکر این نکته اکتفا کرده‌ که یک سری ابهامات در پرونده ایشان وجود دارد و فعلا آزادی او میسر نیست.

حقوق بشر در ایران, پیش از این در گزارشی به شرح آنچه در تجمع فرهنگیان در مقابل بیمارستان ابن سینای مشهد گذشت پرداخته‌بود.

گفتنی است، روز سه‌شنبه، اول آبان‌ماه ۹۷ اخباری مبنی بر “ناپدید شدن” هاشم خواستار در فضای مجازی منتشر شد. در ساعات پایانی اول آبان ماه خانواده این فعال صنفی مطلع شدند که ایشان در بازداشت از سوی نهادهای امنیتی بسر میبرد و پس از بازداشت ضمن انتقال به بیمارستان ابن سینا در مشهد منتقل در و در بخش بیماران حاد بصورت ممنوع الملاقات آن هم بدستور دادستانی مشهد بستری شده است.

صدیقه مالکی‌فرد همسر آقای خواستار، گفته‌بود: “علی‌رغم صدور اجازه ملاقات از سوی دادستانی، پنج‌شنبه ۱۰ آبان‌ماه تنها پسرم موفق شد، ۵ دقیقه آقای خواستار را ملاقات کند و اصرار من برای دیدن همسرم به جایی راه نبرد.”

هاشم خواستار معلم بازنشسته و نماینده‌ی معلمان در کانون صنفی فرهنگیان مشهد است. او مدت‌هاست که از سوی دادگاه انقلاب مشهد با احکام مختلفی روبه‌رو می‌شود.

این فعال صنفی پیش‌از این در سال ۸۳ پس از هشت روز بازداشت در دادگاه انقلاب مشهد به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به دو سال حبس محکوم شد که به سه سال حبس تعلیقی تبدیل شد.

هاشم خواستار در سال ۸۶ در دادگاه تخلفات اداری به کسر یک هشتم حقوق برای یک سال محکوم شد. سپس در سال ۸۸ در دادگاه انقلاب مشهد به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به شش سال حبس محکوم و پس از اعتراض به رای صادره در در دادگاه تجدیدنظر این حکم به دوسال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

او بدون حتی یک روز مرخصی دوره دو ساله زندان را در وکیل‌آباد گذراند و به دلیل نوشتن نامه‌ای در مورد وضعیت زندان، ۴۵ روز دیگر نیز به صورت جریمه در زندان وکیل‌آباد سپری کرد.

لازم به ذکر است این فعال صنفی از منتقدان سر سخت آیت الله خامنه ای رهبر ایران است , و بارها با نگارش نامه سرگشاده از وضعیت جاری در کشور خیلی صریح انتقاد کرده است.

این فعال صنفی همچنین در اادامه اعتراضات مدنی خود نامه سرگشاده اعتراضی دیگری نیز به آنتونیو گوترز, دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته بود و در آن بر موارد نقض حقوق بشر و سرکوب شهروندان و وضعیت اسفناک جاری بر ایران نیز تاکید کرده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: