•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

دو زندانی از چوبه دار رهایی یافتند

0
369

نبمجپو.PNGرییس زندان شاهرود گفت که یک زندانی محکوم به قصاص در این شهرستان روز یکشنبه گذشته با گذشت اولیای دم در پای چوبه ‌دار بخشیده شد. همچنین در خبری دیگر مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان غربی گفت که یک نفر از زندانیان محکوم به قصاص نفس زندان نقده از اعدام رهایی یافت.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا مورخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۶، رییس زندان شاهرود گفت: “یک زندانی محکوم به قصاص در این شهرستان روز یکشنبه با گذشت اولیای دم در پای چوبه ‌دار بخشیده شد”. ایرج میرزایی روز یکشنبه افزود: “این زندانی به مدت چهار سال است که به جرم قتل در زندان بسر می‌برد، پس از پیگیری‌ها و تلاش چند ماهه کارگروه دریافت رضایت در جرائم قتل عمدی زندان شاهرود و جلب رضایت اولیای دم ،مورد بخشش مادر داغدار مقتول قرار گرفته و از چوبه دار نجات یافت”.

وی اظهار داشت: “مقدمات اجرای حکم این زندانی برای سحرگاه امروز فراهم و این زندانی برای اجرای حکم قصاص راهی چوبه دار بود، اما با گذشت مادر داغدار از حق قانونی و شرعی خود مبنی بر اجرای حکم قصاص، این زندانی به برکت ماه محرم و صفر در لحظه آخر از مرگ حتمی نجات یافت”.

میرزایی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای جلب رضایت خانواده مقتول، تصریح کرد: “پیگیری‌های چندین ماهه مسئولان این زندان با کمک معتمدین، مسئولان ادارات و نهادها به خصوص بیت آیت‌الله شاهرودی صورت پذیرفته است”.
رییس زندان شاهرود با ابراز خرسندی از گذشت اولیای دم از قصاص نفس این زندانی یادآور شد: “مهر و رافت اسلامی همواره در جامعه راهگشا بوده است به طوری که این گونه اقدامات خداپسندانه سبب نشر و ترویج الفت، محبت و قرب الهی در جامعه می‌شود”.

وی با بیان اینکه کارگروه اخذ رضایت از شکات در جرائم قتل عمدی از ابتدای امسال در زندان شاهرود تشکیل شد، اضافه کرد: “اعضای این کارگروه را رییس زندان، معاون رییس زندان، مسئول فرهنگی، روان شناس، مسئول اجرای احکام، دبیر شورای حل اختلاف زندان تشکیل می‌دهند”.

آزادی زندانی محکوم به قصاص نفس از زندان نقده

به گزارش ایرنا مورخ ۲ آبان ماه ۱۳۹۶، مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان غربی گفت: “یک نفر از زندانیان محکوم به قصاص نفس زندان نقده از اعدام رهایی یافت”.

میرعلی اکبر بنی هاشمی روز سه شنبه افزود: “زندانی ‘خ – پ’ که به جرم قتل عمد در زندان نقده منتظر اجرای حکم اعدام بود با پیگیری های بی وقفه رئیس و مددکاران زندان و حضور مستمر در منزل اولیای دم، سرانجام از پای چوبه دار رهایی یافت”.

وی با اشاره به اینکه این فرد زندانی در هنگام اجرای حکم با گذشت اولیای دم از قصاص رهایی یافت و به آغوش خانواده بازگشت، اظهار کرد: “خانواده مقتول نیز با تاسی به آموزه های اسلامی از شکایت خود صرف نظر کردند”.

وی افزود: “گذشت و بخشش، رضایت خداوند را در پی دارد و به تبعیت از این خصلت حسنه است که در قانون جزایی کشور به عطوفت اسلامی توجه ویژه شده و در مناسبت های مختلف، محکومان نادم از گناه به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و موافقت رهبر معظم انقلاب از نعمت آزادی بهره مند می شوند”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.