•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

دو زندانی در مشهد اعدام شدند

0
425

Capture.PNGدو زندانی که به اتهام “قتل” به قصاص محکوم شده بودند در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران  به نقل از خراسان، دو جوان که طی حوادث جداگانه هنگام ارتکاب سرقت، دست به جنایت زده بودند، هفته گذشته در زندان مرکزی مشهد به دار آویخته شدند و بدین ترتیب عاقبت دزد گله و سارق خودرو پای چوبه دار رقم خورد. ماجرای دزدی که برای سرقت خودرو آدم کشت، از بیست و نهم بهمن سال ۱۳۸۵ زمانی در دستور کار پلیس قرار گفت که جسد خون آلود جوان ۲۴ ساله ای در بیابان های اطراف جاده کلات در نزدیکی مشهد پیدا شد. بررسی های مقام قضایی نشان داد جوان مذکور که راننده یک دستگاه خودرو بود، با ضربات کارد به قتل رسیده است. ادامه تحقیقات بیانگر آن بود که مقتول «م-الف» نام داشت و با خودرو مسافرکشی می کرد.

بنابراین با توجه به این که خودروی مقتول در محل نبود، انگیزه قتل به قصد سرقت خودرو قوت گرفت و بررسی های قضایی در این باره ادامه یافت.

حدود یک سال بعد از وقوع این جنایت، گوشی مسروقه راننده جوان (مقتول) سرنخ مهمی برای کشف راز این جنایت شد و بدین ترتیب متهم به قتل که «مجید-م» نام داشت، دستگیر شد و اعتراف کرد که با انگیزه سرقت پول و اتومبیل، به عنوان مسافر سوار خودرو شده و در یک فرصت مناسب از پشت سر ضربات کارد را بر بدن راننده ۲۴ ساله وارد کرده است.

متهم همچنین گفت: “پس از قتل راننده، گوشی تلفن، مقداری پول و اتومبیل را به سرقت بردم و از محل گریختم”.

این گزارش حاکی است پس از اعترافات صریح متهم در حضور قاضی ویژه قتل عمد و بازسازی صحنه جنایت، کیفرخواست پرونده صادر شد و متهم ۳۴ ساله در شعبه پنجم کیفری استان خراسان رضوی پای میز محاکمه نشست.

بنابراین گزارش، قضات دادگاه پس از جلسات متعدد محاکمه که با حضور وکلای مدافع برگزار شد، متهم را با توجه به محتویات پرونده و دیگر شواهد و دلایل مستند به قصاص نفس و تحمل زندان محکوم کردند.

اما متهم به رای صادره اعتراض کرد و پرونده مذکور به شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور ارجاع شد.

این درحالی بودکه قضات دیوان عالی نیز بعد از بررسی های دقیق پرونده، رای صادره را تایید کردند و بدین ترتیب متهم مذکور سه شنبه هفته گذشته با فراهم شدن مقدمات اجرای حکم، پای چوبه دار رفت.

گزارش خراسان حاکی است در حالی که قضات اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ناظر برای اجرای حکم بودند، قاتل مذکور پس از گذشت حدود ۱۱ سال از وقوع جنایت، به دار آویخته شد و این گونه پرونده قتل برای سرقت خودرو بسته شد.

همچنین گزارش اختصاصی دیگر خراسان از قصاص قاتلی که دزد گله بود حاکی است پنج شنبه گذشته، جوان ۲۶ ساله ای که چوپان ۵۰ ساله ای را در اطراف یکی از روستاهای منطقه زاوه تربت حیدریه به قتل رسانده بود در زندان مرکزی مشهد به چوبه دار سپرده شد.

ماجرای این جنایت هولناک نیز از آن جا آغاز شد که در تاریخ ۱۳۹۲.۱۰.۲۹ مردی با مراجعه به نیروهای انتظامی بیان کرد: چوپان گله ای که امان ا… نام دارد از شب قبل گله را به روستا بازنگردانده است.

در حالی که پرونده ای در این باره تشکیل شده بود، روز بعد پلیس به افرادی مظنون شد که قصد داشتند تعداد زیادی گوسفند را در میدان بازار دام تربت حیدریه به فروش برسانند.

بررسی های پلیس با دستگیری چهار مظنون این پرونده مشخص کرد که گوسفندان از روستای کاریز بارگیری شده اند در حالی که پرونده سرقت گوسفندان مذکور در نیروی انتظامی تشکیل شده است.

بازجویی از متهمان نشان داد که جوانی به نام «حسین-ص» احشام مذکور را سوار خودرو کرده است تا آن ها را به فروش برساند.

با دستگیری این جوان ۲۲ ساله، پرونده وارد مرحله جدیدی شد.

این متهم اعتراف کرد سر زمین های پدرم بودم که تصمیم گرفتم چند گوسفند را سرقت کنم. ابتدا از پشت سر با چوب به سر چوپان ۵۰ ساله گله کوبیدم و او بی هوش روی زمین افتاد. سپس پیکر آن مرد را روی زمین کشیدم و داخل گودال آب انداختم. بعد از آن هم گله گوسفندان را به روستا آوردم تا آن ها را در میدان بازار دام تربت حیدریه به فروش برسانم.

با کشف جسد چوپان، پرونده مذکور در شعبه سوم کیفری استان خراسان رضوی بررسی شد و قضات دادگاه، قاتل ۲۲ ساله را به قصاص نفس و تحمل زندان محکوم کردند.

رای صادره پس از تایید قضات دیوان عالی کشور، سپیده دم پنج شنبه گذشته با حضور قضات اجرای احکام و در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد و دزد گله اعدام شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.