•                  
دوشنبه , ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹
دوشنبه, مارس 1

دو شهروند بهائی ساکن مشهد جهت اجرای حکم, راهی زندان شدند

0
224

می خلوصی و ساقی فدائی .jpgدو شهروند بهائی, که مادر و دختری ساکن در مشهد به نام‌های “می خلوصی” و “ساقی فدایی”، هستند, جهت اجرای حکم حبس خود، راهی زندان وکیل آباد مشهد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، “می خلوصی” و دخترش “ساقی فدایی” دو تن از شهروندان بهائی ساکن مشهد که حکم یک‌سال حبس تعزیری آنها به اتهام “تبلیغ علیه نظام” طی دو جلسه دادگاهی توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد در تاریخهای  طی دو جلسه محاکمه به تاریخهای ۲۶ آذر ۹۳ و ۲۷ خردادماه ۹۶ مورد محاکمه قرار گرفتند و هر یک از این شهروندان به تحمل یک سال حبس تعزیری با اتهامات منتسبه محکوم گردیدند و در دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی عینا حکم حبس آنها به تائید رسیده‌بود، بعدازظهر چهارشنبه ۹ آبان‌ماه ۹۷ جهت سپری کردن دوران حکم حبس  راهی زندان وکیل آباد مشهد شدند. لازم به ذکر است که دادگاه تجدید نظر “می خلوصی” و دخترش “ساقی فدایی” به همراه دو شهروند بهائی دیگر به نام‌های “دری امری” و “شایان تفضلی” یکشنبه ۴ شهریورماه ۹۷ در شهر مشهد برگزار شده بود، پیش‌تر این چهار شهروند بهائی در شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی سلطانی، با اتهام «تبلیغ علیه نظام» هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، اتهامی که هیچ‌گاه از سوی این چهار شهروند بهایی در طول برگزاری دادرسی و دادگاه پذیرفته نشد، با این وجود حکم یک‌سال حبس در دادگاه تجدید نظر عینا تائید شد.

لازم به توضیح است «می خلوصی، دری امری، ساقی فدایی و شایان تفضلی» در خرداد سال ۹۳ از سوی ماموران امنیتی وزارت اطلاعات در مشهد بازداشت و پس از سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی برای هر کدام آزاد شده‌بودند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: