•                  
شنبه , ۰۹ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 31

دو شهروند بهایی دیگر از زندان رشت آزاد شدند

0
220

بنهجیوپ.PNGکیوان پزشکی و نویده بخشی دو شهروند بهایی ساکن رشت که در آبان ماه سال جاری دستگیرشده بودند بعنوان آخرین افراد از گروه بازداشت شدگان آبان ماه در این شهر، با تودیع وثیقه از زندان لاکان رشت آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، کیوان پزشکی و نویده بخشی زوج بهایی ساکن رشت که در آبان ماه امسال پس از احضار توسط اداره اطلاعات رشت دستگیر و به زندان لاکان رشت منتقل‌شده بودند، به ترتیب در روزهای ۲۹ و ۳۰ آبان ماه با تودیع قرار وثیقه از محل این زندان آزاد شدند. این دو شهروند بهایی آخرین افراد از گروه پنج نفره بازداشت شدگان بهایی در مهر و آبان ماه امسال در رشت بودند که بصورت موقت آزاد شدند. همزمان با فرا رسیدن دویستمین سالگرد تولد پیامبر آیین بهایی، ده‌ها شهروند بهایی در ایران احضار، بازداشت و اماکن این شهروندان توسط نهادهای دولتی پلمپ شد. این فشار در شهر رشت ابتدا مورخ ۲۰ شهریورماه با تفتیش گسترده اماکن شهروندان بهایی و در معدودی موارد شهروندان غیربهایی مرتبط با آنان جلوه گر شد.
کمی پس از این تفتیش ها که بعضا با توقیف های موقت افراد نیز همراه بود خانم نازیلا خانی پور، در تاریخ ۲۴ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

سیامک پور عبدالحمیدی، دیگر شهروند بهایی ساکن رشت نیز روز ۲ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. کمی بعد نازیلا خانی پور که پیش از آقای عبدالحمیدی در این شهر بازداشت شده بود روز ۲۲ آبان ماه با تودیع قرار وثیقه از زندان لاکان رشت آزاد شد.

مورخ ۹ آبان ماه نیز نویده بخشی و کیوان پزشکی به محل اداره اطلاعات این شهر احضار و بازداشت شدند.

در آخرین مورد مورخ ۲۰ آبان ماه نادیا اسدیان (همسر سیامک پور عبدالحمیدی ، دیگر شهروند بازداشت شده) به محل اداره اطلاعات این شهر احضار و بازداشت شد.

لازم به یادآوری است روز بیستم شهریورماه سال جاری ماموران امنیتی وابسته به وزارت اطلاعات با حکم دادستانی طی چند اکیپ مجزا بصورت هماهنگ مبادرت به مراجعه و تفتیش منازل شهروندان بهایی در رشت، رضوانشهر، پره سر و منجیل از توابع استان گیلان کردند.
ماموران حاضر پس از تفتیش منازل، وسایل شخصی اعم از موبایل، تبلت، لب تاپ، کارتهای حافظه، کامپیوتر میزی و همینطور کتب مذهبی، تابلوها و عکسهای شخصیت های مذهبی آیین بهایی را نیز ضبط و با خود بردند.

منازل کیوان پزشکی و سیامک پور عبدالحمیدی مورد تفتیش قرار گرفت و همینطور منزل خانم خانی پور و همسرش (رامز هروی) نیز جزو منازلی بود که مورد تفتیش قرار گرفت. در زمان تفتیش منزل خانواده هروی، علیرعم عدم حضور ساکنین در منزل، نیروهای امنیتی از زور استفاده کرده و با شکستن در وارد منزل شده و به تفتیش محل پرداخته اند.

تعدادی از شهروندان در این مراجعات گسترده بازداشت شده بودند که گزارش شد پس از مدتی تمام بازداشت شدگان آزاد شدند هر چند مشخص نیست این آزادی به معنای نبود تعقیب قضایی باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: