•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

رامین حسین پناهی اعدام شد

0
450

رامین حسین پناهی.jpgرامین حسین پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام صبح امروز در زندان رجائی شهر اعدام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران , رامین حسین پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام که در حکمی از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شده بود . امروز صبح ۱۷ شهریور ماه در زندان رجائی شهر کرج با طناب دار اعدام شده است . رامین حسین پناهی زندانی سیاسی که از تیرماه سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد، پیشتر به قاضی دادگاه گفته بود که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است. رامین حسین پناهی ۲۶ دی‌ماه سال ۱۳۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی محاکمه شده‌است، وکیل او خبر داد «اتهامات موکلم، بغی است و عضویت در کومله که به اعدام با طناب دار محکوم شده‌ است. این فعال سیاسی پس از ۲۰۰ روز تحمل انفرادى به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی مورخ ٢۵ دی‌ماه همان سال از سوی شعبە اول دادگاه انقلاب شهرستان سنندج بە اعدام محکوم شد. حکم صادره در تاریخ ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ از سوی شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد . لازم به ذکر است که از وضعیت رامین حسین پناهی به همراه سه زندانی سیاسی کرد دیگر به نامهای زانیار و لقمان مرادی که همگی آنها محکوم به اعدام بودند از روز چهارشنبه ۱۴ شهریور هیچ اطلاعی در دست نبود و خانواده این زندانیان محکوم به اعدام در بی خبری و نگرانی از وضعیت فرزندانشان بسر می بردند .

لازم به ذکر است رامین حسین پناهی فعال سیاسی از تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ بدون اطلاع قبلی به خود، خانواده‌ و وکلایش به زندان رجایی‌شهر منتقل شده بود .

حکم اعدام این فعال سیاسی در حالی اجرا شد که ایشان و وکلای ایشان بارها اتهام بغی که رامین حسین پناهی از طریق آن به اعدام محکوم شده بود را رد کرده بود .

حقوق بشر در ایران طی گزارشی از احتمال اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی خبر رسانی کرده بود .

سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه های مختلفی در طی زمانهای مختلف نسب به عدم اجرای حکم اعدام این فعال سیاسی به حکومت جمهوری اسلامی هشدار داده بودند .

همچنین ۳۵ نهاد مدنی و حقوق بشری و بیش از ۳۶۰۰ نفر خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین پناهی شده  بودند و از کلیه نهادهای حقوق بشری و مجامع بین‌المللی برای حمایت از آزادگان در بند در میهنمان درخواست کمک کرده  بودند .

روز گذشته , جاوید رحمان، گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، و اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه در امور اعدام‌های فراقضایی و بی‌رویه، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بودند تا اعدام قریب‌الوقوع  زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، را متوقف کنند .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: