•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

رد تقاضای واخواهی عباس لسانی, فعال اجتماعی محبوس در زندان مرکزی اردبیل

0
330

امروز سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ تقاضای واخواهی عباس لسانی, فعال اجتماعی ساکن اردبیل توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز رد و محکومیت  این فعال اجتماعی به ۱۰ ماه حبس از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه های مخالف نظام”  مورد  تایید قرار گرفت.

به گزارش  حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۳ بهمن‌ماه ۹۷، حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز تائید شد. عباس لسانی از تاریخ ۲۵ دیماه و پس از پایان جلسه دادرسی مجدد در بازداشت و بی خبری به سر می‌برد و گفته می‌شود از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است. یک منبع نزذدیک به این فعال اجتماعی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این مطلب گفت, بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی احراری، عباس لسانی، به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه های مخالف نظام” در ارتباط با مراسم تدفین حسن دمیرچی و مراسم سالانه قلعه بابک به ده ماه حبس تعزیری محکوم شده است. حکم صادره به وکیل آقای لسانی ابلاغ شده است. عباس لسانی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی مجدد وی تشکیل شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودحقوق بشر در ایران طی گزارشاتی از ممانعت ملاقات خانواده آقای لسانی با ایشان و اعتصاب غذای وی که  باعث افزایش نگرانی از وضعیت این شهروند شده است اطلاع رسانی کرده بود. 

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به عیاس لسانی در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفته بود, “علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده آقای لسانی، از زمان بازداشت ایشان هیچ تماس و ملاقاتی با ایشان نداشته و از محل نگهداری وی نیز اطلاع دقیقی در دست نیست. در حالی که پیشتر در بند قرنطینه زندان اردبیل بودند ولی برخی از کارمندان زندان با مراجعه خانواده وی گفته‌اند که ایشان در زندان نیستند. معاون دادستان اردبیل نیز در جواب پیگیری رقیه علیزاده، همسر آقای لسانی به وی گفته آقای لسانی هنوز زنده است و در صورت مرگش جنازه‌اش را تحویلتان می‌دهیم”.

عباس لسانی, فعال اجتماعی و شهروند اردبیلی در تاریخ ۱۵ دی‌ماه توسط شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل بازداشت و جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شده و دو روز پس از بازداشت با وارد شناخته شدن اعتراض وی به نحوه دادرسی، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا زمان دادرسی مجدد که زمان آن روز ۲۵ دی‌ماه تعیین شد به صورت موقت از زندان تبریز آزاد شد.

این فعال اجتماعی روز دوشنبه ۲ مهرماه ۱۳۹۷، عباس لسانی از طریق پیامک از صدور حکم غیابی علیه خود با خبر شده بود که حقوق بشر در ایران طی گزارشی این خبر را اطلاع رسانی کرده بود.

لازم به یادآوری است که روز دوشنبه ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه شهروند دیگر ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده بود و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد برای حضور در این مراسم منتشر کرده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.