•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
شنبه, آگوست 20

رد درخواست اعاده دادرسی سیامک نمازی, شهروند دو تابعیتی در دیوان عالی کشور

0
395

مهرداد قربانی وکیل مدافع باقر و سیامک نمازی در مورد آخرین وضعیت پرونده موکلانش گفت که “پرونده آقای سیامک نمازی در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور بوده و تقاضای اعاده دادرسی مطرح شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، وکیل باقر و سیامک نمازی آخرین وضعیت پرونده موکلان خود  در گفتگو با ایلنا ضمن تائید این خبر افزود. با توجه به اینکه ایشان در بازداشت به سر می‌بردند، پرونده ایشان خارج از نوبت به شعبه ارجاع شد و رسیدگی کردند. آنچه در سایت مشاهده می‌‌شود، حکایت از رد اعاده دادرسی آقای سیامک نمازی دارد ولی رای شعبه هنوز به دست بنده نرسیده است”. قربانی گفت که “محمدباقر نمازی به دلیل کهولت سن به شدت بیمار است و هر یکی، دو ماه کماکان به پزشکی قانونی معرفی می‌شود. پزشکی قانونی اینکه ایشان باید تحت درمان و مداوا باشد را تایید کرد و موکلم در منزل به‌سر می‌برند”. مهرداد قربانی درباره آخرین وضعیت پرونده باقر و سیامک نمازی اظهار کرد: “پرونده آقای سیامک نمازی الان در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور بوده و تقاضای اعاده دادرسی مطرح شده است. با توجه به اینکه ایشان در بازداشت به سر می‌بردند، پرونده ایشان خارج از نوبت به شعبه ارجاع شد و رسیدگی کردند”. وی ادامه داد: “آنچه در سایت مشاهده می‌‌شود، حکایت از رد اعاده دادرسی آقای سیامک نمازی دارد ولی متاسفانه رای شعبه هنوز به دست بنده نرسیده است”. وکیل پرونده نمازی‌ها با بیان اینکه ایشان در حال تحمل کیفر است، گفت:‌ “حکم ایشان ده سال بوده و هنوز تعیین وثیقه یا امکاناتی برای اینکه از مرخصی استفاده کنند، فراهم نشده است”.

قربانی با بیان اینکه محمدباقر نمازی پدر سیامک نمازی است، گفت:‌ “محمدباقر نمازی به دلیل کهولت سن به شدت بیمار است و هر یکی، دو ماه کماکان به پزشکی قانونی معرفی می‌شود. پزشکی قانونی اینکه ایشان باید تحت درمان و مداوا باشد را تایید کرد و موکلم در منزل به سر می‌برند”.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این مدتی که محمدباقر نمازی در منزل به سر می‌برد جزو مدت محکومیتش محسوب می‌شود؟، گفت: “حسب ظاهر داخل در محکومیت نیست و داخل در مرخصی است. محمدباقر نمازی هم به مدت ده سال محکوم شده است”.

این وکیل دادگستری گفت:‌ “درخواست اعاده دادرسی محمدباقر نمازی هنوز وارد شعبه نشده و در نوبت قرار گرفته ولی درخواست اعاده دادرسی برای آقای سیامک نمازی اعلام ردش در سایت آمده و باید به قم بروم و آن را تحویل بگیرم. پرونده محمدباقر نمازی هم در همان شعبه ۳۳ قم است”.

لازم به یادآوری است که پیشتر مهرداد قربانی سرابی وکیل محمدباقر و سیامک نمازی گفته بود که با توجه به عرایض تقدیمی و تسلیمی به شعب بدوی و تجدیدنظر که مورد قبول واقع نشد، اینک تقاضای اعاده دادرسی خود را تقدیم دیوان عالی کشور کردیم. این وکیل دادگستری اظهار کرد که “اکنون محمدباقر نمازی به علت کسالت در مرخصی به سر می‌برد”.

گفتنی است که محمدباقر نمازی از مقام‌های سابق یونیسف و استاندار خوزستان در پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران بود. او که برای پیگیری وضعیت فرزندش به تهران رفته بود در اسفند ۱۳۹۴ بازداشت شد. فرزند او، سیامک نمازی، نیز پیش‌تر، در مهرماه ۱۳۹۴، در جریان سفری به ایران بازداشت شده بود. هر دوی آنها سپس در دادگاه به اتهام “همکاری با دولت متخاصم آمریکا” به ۱۰ سال زندان محکوم شدند که در حال حاضر در حال طی کردن آن هستند. تقاضای تجدیدنظر آنها با مخالفت نهادهای قضایی ایران روبرو شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: