•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

رد در خواست آزادی مشروط رضا آقاخانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
459

درخواست آزادی مشروط رضا آقاخانی، فعال ملی مذهبی محبوس در زندان اوین که بیشتر از یک سوم دوران حبس خود را گذرانده و مشمول آزادی مشروط است، علیرغم موافقت مسئولان قضایی برای دومین بار با دخالت وزارت اطلاعات رد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ملی مذهبی، روز ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۷ علیرغم سپری شدن بیش از ۱۶ ماه از دوران محکومیت رضا آقاخانی و موافقت دادستان و مسئولین زندان، درخواست آزادی مشروط این فعال ملی مذهبی رد شد. مخالفت با درخواست آزادی مشروط رضا آقاخانی در حالی صورت گرفته است که این فعال ملی مذهبی مدت ۱۶ ماه یعنی بیشتر از یک سوم مدت حبس سه ساله خود را پشت سر گذاشته است و بر طبق قانون آزادی مشروط به وی تعلق می‌گیرد. از طرفی مسئولان زندان و دادستان نیز با درخواست آزادی زودهنگام وی موافقت کرده‌اند. لازم به یادآوری است که در مهرماه سال جاری نیز با درخواست آزادی مشروط این فعال ملی مذهبی مخالفت شده بود. پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفته بود: “دادیار ناظر بر زندان علت این امر را مخالفت ضابط (کارشناس وزارت اطلاعات) عنوان کرده است. این مخالفت در حالی صورت گرفته که همسر این زندانی به تازگی عمل پیوند کلیه داشته و فرزند وی نیز دچار معلولیت جسمی است”.
لازم به ذکر است، رضا آقاخانی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به سه سال حبس محکوم شد که با وجود اینکه شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور در اعاده دادرسی این اتهام را وارد ندانست، سه سال حبس تعزیری این فعال سیاسی در شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب اسلامی تایید شد.

رضا آقاخانی در خردادماه سال ۹۲ به مدت ۴۵ روز به صورت موقت بازداشت‌شده بود. وی همچنین در سال‌های دهه شصت نیز چند سال حبس را به خاطر فعالیت‌های سیاسی‌اش تحمل کرده است.

رضا آقاخانی چندی پیش نیز همراه با چند زندانی دیگر در اعتراض به نقض حقوق بشر در کشور و در حرکتی نمادین با مطالباتی حقوق بشری دست به یک اعتصاب غذای سه روزه زده بودند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.