•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, سپتامبر 23

رسول حردانی در هفتمین روز از اعتصاب غذا و محروم از حق درمان

0
267

رسول حردانی.jpgرسول حردانی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج در هفتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود به سر میبرد .

به گزارش حقوق بشر در ایران , رسول حردانی زندانی امنیتی زندان رجائی شهر کرج که در هفتمین روز از اعتصاب غذای خود بسر میبرد، دچار مشکلات جدی در ناحیه معده گشته است؛ این زندانی در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و ممانعت افسر نگهبانان بند از اعزام او به بهداری، دست به اعتصاب غذا زده است. همچنین این زندانی اعلام کرد که مسئولان بهداری زندان رجائی شهر کرج به او اعلام داشته اند که دارو های مورد نیاز خود را میبایست با پرداخت هزینه شخصی خود تهیه نماید! امری که در زندان رجایی شهر مسبوق به سابقه بوده است و در اندرزگاه ۲ آن زندان نیز در اعتراض زندانیان به نبود آب گرم حمام و خرابی تاسیسات مربوطه، مسئولان بی مسئولیت آن زندان به زندانیان در اوج وقاهت و بی شرمی اعلام داشته اند که هزینه های مربوط به تعمیرات مربوطه را باید خودشان جمع آوری کرده و نسبت به راه اندازی مجدد آن اقدام نمایند!

بایستی توجه داشت که چنین ادعایی از سوی مسئولان زندان همچون “ضیائی” بعنوان رییس زندان رجائی شهر که بعلت سابقه جنایت در بازداشتگاه کهریزک در سال ۸۸ ، در لیست جدید تحریم افراد از سوی امریکا قرار گرفته است، و همچنین قبادی کرمانشاهی بعنوان مدیر داخلی زندان رجایی شهر، که سوابق بسیار تاریکی در زندان اوین بعنوان رییس حفاظت اطلاعات اوین داشته است، آیا بر اساس آیین نامه سازمان زندانها بوده است یا بر اساس معیار حقوق شهروندی تصویبی رژیم جمهوری اسلامی؟!

“رسول از بیماری تیروئید، عفونت روده و عفونت اداری رنج می برد و نیازمند رسیدگی درمانی دارد ولی با این حال مسئولان زندان گوهردشت از انتقال او به بهداری جلوگیری می کنند”.

«رسول حردانی» در سال ۱۳۷۹ در سن ۱۵ سالگی در پی یک هواپیما ربایی خانوادگی بازداشت و اکنون حدود ۱۸ سال است که در زندان بسر می‌برد.

بنا به اعتراف بازداشت‌شدگان، این هواپیما ربایی و ایجاد رعب و وحشت برای مسافرین تنها به دلیل فقر مالی و شرایط نامناسب زندگی صورت گرفته است.

این هواپیماربایی چندی بعد به موضوع فیلم مشهوری به کارگردانی (ابراهیم حاتمی‌کیا) با نام «ارتفاع پست» تبدیل شد.

«خالد حردانی» برادر این زندانی محبوس در زندان گوهردشت کرج نیز در سال ۱۳۷۹ پس از بازداشت خود به اتهام “اخلال در امنیت پرواز” به اعدام محکوم شد که این حکم پس از اعتراض وکلا و خانوده‌اش نسبت به روند محاکمه، لغو و به حبس ابد کاهش یافت.

این زندانی سپس به هفت سال زندان جداگانه و شش سال تبعید به شهرستان خاش محکوم و هم اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در سالن ۱۲ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج است.

پیش تر در ۲۳ آبان ماه ۱۳۷۹، هواپیمای یاک-۴۰ پرواز شماره ۱۴۹۳ در ۶۰ مایلی مسیر اهواز به بندرعباس و در حالی که ۱۵ دقیقه به فرودش باقی مانده بود، مورد هواپیماربایی قرار گرفت.

بنا به گزارش شاهدان عینی پس از به زمین نشستن هواپیما و همچنین گزارش های رسمی، درپی این هواپیما ربایی درگیری فیزیکی «خالد حردانی» برادر «رسول» با مامور گارد پرواز شروع و با پیوستن همراهان او به مهلکه، ماموران گارد بی‌محابا شروع به شلیک کردند. گروه مهاجم یک سلاح کمری داشتند و همچنین با خلع سلاح یکی از ماموران گارد، از اسلحه او نیزاستفاده کرده‌اند.

«محمود علیزاده طباطبایی»، وکیل پیشین بازداشت شدگان درهواپیماربایی طی مصاحبه ای می‌گوید: «خالدحردانی» برادر«رسول» بلافاصله زخمی شده و دو متهم دیگر هم پس از درگیری مختصری دستگیر شدند، هواپیما بدون تاخیر در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست.

از بازداشت شدگان این حادثه می توان از «رسول و خالد حردانی» دو برادر، و «فرهنگ و شهرام پورمنصوری» دو برادر دیگر و همچنین همسر خالد نام برد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: