•                    
  •                  
شنبه , ۰۲ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, سپتامبر 24

رشد روز افزون آمار طلاق در کشور/ هر سه دقیقه یک طلاق

0
261

634987649957361072-765x510.jpgطلاق، تبدیل به بحران جدی کشورمان شده است که آسیب های بی شماری را متوجه مردم و جامعه کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری آریا، هیچ قشری از جامعه از مقوله طلاق در امان نمانده است و این پدیده در حال حاضر، تبدیل به بحران جدی کشورمان شده است که آسیب‌هایبی شماری را متوجه مردم و جامعه کرده و خواهد کرد؛ به‌طوری‌که بی توجهی به امر افزایش بی رویهطلاق، جامعه ایران را با خطر فروپاشی و اضمحلال روبرو خواهد کرد. آمارهای رسمی نشان می‌دهند که ازدواج‌ها رو به کاهش و طلاق‌ها رو به افزایش هستند. بر اساس آمار سازمان ثبت‌احوال کشور در سال‌های مختلف، با وجودی که از سال ۱۳۷۵ ازدواج رشد ضعیفی داشتهاست، از سال ۱۳۸۹ این روند، نزولی شده و از سال ۱۳۹۱ شیب منفی آن شتاب بیشتری گرفته است،به‌نحوی‌که تعداد ۸۹۱ هزار واقعه ازدواج در سال ۱۳۸۹ به عدد ۷۲۴ هزار واقعه در سال ۱۳۹۳ کاهش‌یافته است.

در حالی که از همان سال ۱۳۷۵ طلاق رشد افزایشی داشته و شیب نسبتاً تندی را تجربه کرده است بهطوری که تعداد ۳۷ هزار واقعه طلاق در سال ۱۳۷۵ به عدد ۱۶۳ هزار واقعه در سال ۱۳۹۳ (بیش از چهاربرابر) افزایش یافته است. همچنین، بر پایه اطلاعات سال ۱۳۹۳ می‌توان گفت، به‌طور میانگین در هر ساعت از شبانه‌روز، ۸۲٫۶ مورد ازدواج و ۱۸٫۶ مورد طلاق در کشور ثبت می‌شود.

بدین ترتیب، در هر سه دقیقه یک خانواده ایرانی از هم فرومی‌پاشد و متأسفانه هر چه از گذشته فاصلهمی‌گیریم و روبه‌جلو حرکت می‌کنیم، طول عمر زندگی مشترک کوتاه‌تر می‌شود؛ یعنی هر چه زودترزوج‌ها از یکدیگر جدا می‌شوند. بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی سازمان ثبت‌احوال کشور، در ۹ماهه سال ۱۳۹۴، میزان ۳۹٫۸ درصد از کل طلاق‌های ثبت‌شده در مناطق شهری مربوط به خانواده‌هاییاست که کمتر از ۴ سال از شروعت زندگی مشترکشان گذشته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.