سه شنبه , ۱۱ مهر , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, اکتبر 3

رضا نوروزی و میثم دهبان زاده از زندان تهران بزرگ آزاد شدند

0
329

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶خرداد ماه ۱۴۰۲، رضا نوروزی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ آزاد شد. همچنین، میثم دهبان زاده هم با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، رضا نوروزی، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ، پس از اتمام دوران محکومیت کیفری خود آزاد شد. از سوی دیگر، میثم دهبان زاده، دیکر زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ، پس از تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری خود با توجه به دارا بودن یک پرونده قضایی دیگر، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

عرفان کرم ویسی، وکیل مدافع این ۲ زندانی سیاسی در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”امروز ۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، رضا نوروزی، بعد از تحمل ۲سال و ۱ ماه حبس تعزیری و همچنین ‎میثم دهبان زاده بعد از تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری با قید وثیقه ای به مبلغ ۵٠٠ میلیون تومان از ‎زندان تهران بزرگ آزاد شدند.” 

این وکیل دادگستری، در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، پیرامون آخرین وضعیت حقوقی موکلین خود اعلام کرده بود:”میثم دهبان زاده و مجید روشن نژاد، دارای پرونده ای مربوط به آتش سوزی در زندان اوین که در تاریخ٢٣ مهرماه ١۴٠١ داده بود در شعبه ۵ دادسرای ناحیه ٢٧ تهران ( امور جنایی )، با اتهامات (اخلال در نظم زندان)،‌ (تمرّد از دستور به مأموران حین انجام وظیفه) و (تخریب ابنیه و تجهیزات زندان اوین)‌ هستند و بازداشت موقت آنها مربوط به این پرونده است و برای آزادی موقت باید جهت تودیع وثیقه یا تصمیم نهایی منتظر تصمیم بازپرس دادسرا بود ولی این ۲ نفر از حق ملاقات محروم هستند ولی رضا نوروزی تا ۱۲ روز دیگر آزاد خواهد شد.” 

عرفان کرم ویسی در خصوص رضا نوروزی هم گفته بود:”در خصوص وضعیت رضا نوروزی هم این زندانی سیاسی تا حدود ١٢روز دیگر پس از اتمام حبس خود آزاد خواهد شد.”

لازم به اشاره است، رضا نوروزی و میثم دهبان زاده، در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، از زندان رجایی شهر کرج، بدون اعلام قبلی به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل و چندی پیش هم در پی عدم رعایت اصل تفکیک جرائم از سوی یکی از زندانیان جرائم غیرسیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند.

میثم دهبان زاده،‌ در جریان برگزاری اعتراضات ۱۴۰۱، از سوی نیروهای امنیتی، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و پس از آتش سوزی در آن زندان به زندان رجایی شهر کرج منتقل و در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، جهت بازجویی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و بند ۲۴۱ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در زندان اوین بازگردانده و پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم اتهام به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود. 

رضا نوروزی هم در ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به یکی از سلولهای انفرادی واقع در بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در تیر ماه همان سال به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شد.

با آغاز مراحل دادرسی، رضا نوروزی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات(اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تائید و با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا شد.‌

رضا نوروزی، از بابت دیگر پرونده قضایی خود اواخر مردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۲۰۶ دادگاه عمومی کچویی به اتهام (اخلال در نظم زندان) به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۱۸ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

این زندانی سیاسی، اواسط مهر ماه ۱۴۰۱، از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: