چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

رضا پورجعفر بطور موقت از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد

0
88

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، رضا پورجعفر، فعال فضای مجازی و محبوس در زندان ارومیه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، رضا پورجعفر، فعال اینستاگرامی، هنرمند و بازیگر، ساکن استان آذربایجان غربی و محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. 

براساس این گزارش، علیرغم آزادی رضا پورجعفر از زندان مرکزی ارومیه اما از چگونگی آزادی، میزان قرار وثیقه یا کفالت تودیع شده برای آزادی و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، رضا پورجعفر، در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران یکی از ارگانهای امنیتی در شهرستان ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاهی در همان شهر و طی مراحل بازجویی و سپس بازپرسی در شعبه دادسرای عمومی و انقلاب در نهایت به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

همچنین، پس از بازداشت رضا پورجعفر، حساب اینستاگرام شخصی وی مسدود شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: