•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

رهایی دو محکوم به اعدام از چوبه دار

0
328

اعدام.PNGبا همکاری شورای حل اختلاف دزفول؛ متهم به قتلی پس از ۷ سال پای چوبه دار در دزفول بخشیده شد. همچنین دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان دماوند گفت “متهمی که حدود ۶ سال پیش در یک مشاجره منجر به قتل ناخواسته ، محکوم به اعدام شده بود با رضایت اولیای دم بخشیده شد”.

به گزارش حقوق  بشر در ایران به نقل از رکنا ۱۳۹۶/۱۰/۱۹، رئیس دادگستری دزفول گفت: “با وساطت و تلاش اعضاء شورای حل اختلاف این شهرستان، قاتل پای چوبه دار با رضایت و عفو اولیای دم از قصاص رهایی یافت”.محمدیار ممبینی رئیس دادگستری و شورا‌های حل اختلاف دزفول گفت: “۷ سال پیش بین دو خانواده از یک طایفه‌ در روستای شوهان سفالی از توابع شهرستان دزفول درگیری درخ می‌دهد که منجر به کشته شدن یک نفر در این درگیری می‌شود و جو عشایری و قبیله‌ای تنش و نزاع مختلفی بین این دو خانواده بوجود آمد و از طریق مراجع قضایی حکم قصاص قاتل صادر شد”.وی افزود: “برای پیشگیری از وقوع نزاع‌های مجدد و برقراری امنیت، صلح و آرامش پایدار در منطقه با ارجاع این پرونده به شورای حل اختلاف دزفول، نشست‌های متعددی برای صلح و سازش این دو خانواده و با استفاده از ظرفیت بزرگان، معتمدین، سران عشایر منطقه و مصلحین تشکیل که خوشبختانه با تلاش و کوشش اعضاء شورای حل اختلاف این شهرستان و پس از طی چندین جلسه، خانواده مقتول از حق قصاص خود صرف نظر کرده و با اعلام رضایت، قاتل پای چوبه دار از قصاص رهایی یافت و این پرونده پس از ۷ سال با صلح و سازش و رضایت طرفین مختومه شد”.
ممبینی در ادامه اظهار داشت: “بخشش، سازش، عفو و گذشت یک اصل اساسی در فرهنگ اسلامی است و شورای حل اختلاف در گسترش این فرهنگ در جامعه نقش بسیار برجسته‌ای دارد”.

بخشش متهم محکوم به اعدام در دماوند
به گزارش ایسنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان دماوند گفت “متهمی که حدود ۶ سال پیش در یک مشاجره منجر به قتل ناخواسته ، محکوم به اعدام شده بود با رضایت اولیای دم بخشیده شد”.

حسن ابراهیمی‌بسابی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: “یکی از موضوعات مهم و مورد توجه در حوزه قضایی، تداوم فرهنگ صلح‌ و سازش است که امسال در شهرستان دماوند ۲ مورد از پرونده های منجر به قتل که مورد تایید دیوان عالی کشور قرار گرفته و پرونده برای اجرای حکم به دادسرا نزد مرجع قضایی ارسال شده بود، با بخشش اولیای دم حکم قضایی اجرا نشد”.

وی با بیان اینکه هر ۲ مورد غیر بومی بودند ولی قتل در شهرستان اتفاق افتاده بود، گفت: “پرونده کنونی که هم اکنون مورد بخشودگی اولیای دم قرار گرفته مربوط به سال ۹۰ بود که به دلیل مشاجره‌ و درگیری، منجر به قتل ناخواسته شد”.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان دماوند با بیان اینکه دین مبین اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی به فرهنگ صلح‌ و سازش تاکید دارد، افزود: “به جهت اینکه قتل دارای جنبه عمومی‌ است و صرفا به قصاص منتهی نمی‌شود، مجازات این فرد در حال اجراست و قاتل پرونده به مدت پنج سال زندانی خواهد بود”.

ابراهیمی بسابی با اشاره به اینکه ندامتگاه دماوند سه شهرستان فیروزکوه، دماوند و پردیس را پوشش می دهد، گفت: “برخی از زندانیان این مرکز به دلیل قطعی و سنگین بودن محکومیت به تهران منتقل می شوند ولی مابقی زندانیان، در این محل مستقر خواهند شد”.

وی ادامه داد: “خوشبختانه با توجه به آمار، زندانیان مربوط به شهرستان دماوند نسبت به دیگر شهرستان ها کمتر هستند”.

شهرستان دماوند با جمعیتی افزون بر ۱۰۰هزار نفر در ۴۵ کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با استان مازندران، از شرق با شهرستان فیروزکوه، ازجنوب با استان سمنان و از غرب با شهرستان شمیرانات و تهران همسایه است که این شهر از۲بخش مرکزی و رودهن تشکیل می شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.