دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, مارس 21

روایت یک شهروند بهایی از پملب اماکن کسب بهاییان شاهین شهر و تلاش های بی نتیجه برای حل مشکل / تصاویر

0
407

plumb-shahin-shahr-1024x683در ادامه تضییقات اقتصادی بر جامعه بهاییان ایران، محل کسب ۱۸ تن از شهروندان بهایی ساکن شاهین شهر در استان اصفهان در تاریخ سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ توسط ماموران اداره اماکن این استان پلمب شد. شهروندانی که اماکن کسب آنان پلمب شده برای حل این مشکل تلاشهایی را در روزهای اخیر صورت دادند که در ادامه به روایت یکی از کسبه میتوانید بخوانید. همچنین تصاویری از آخرین وضعیت تعدادی از مکان های پلمب شده را در ادامه ببینید. به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هرانا ، ۱۸ شهروند بهایی شاهین شهری که اماکن کسب آنان پلمب شده است پیگیری هایی را با اداره های شهرستان و نهادهای صنفی متبوع برای حل مشکل پیش آمده داشته اند که در ادامه میتوانید روایت عینی یکی از این شهروندان -با هویت محفوظ- از پیگیری ها و نتایج حاصله را مطالعه و تصاویر آخرین وضعیت اماکن کسب را مشاهده نمایید. در روز یازده اردیبهشت ماه توسط مغازه داران پاساژ اطلاع دادند که مغازه را پلمب کردند. بدون اطلاع قبلی و تذکر اماکن با اینکه مامورها روزهای قبلی به مغازه ما آمده بودند.

کسبه ای که مغازه هایشان پلمپ شده بود در روز ۱۲ اردیبهشت ماه به اداره اماکن مراجعه کردند با اینحال به آنان گفته شد به اداره اصناف بروید.

همه مغازه دارها به اداره اصناف رفته و به مسئولین اداری توضیح دادند علت تعطیلی محل کسب آنان صرفا برگزاری فرائض دینی بوده. آنها با معاون اصناف صحبت های کلی داشتند از قبیل اینکه “ما مرتکب هیچ خلاف صنفی نشده ایم و تعطیلی مغازه ها تعطیلات دینی ما بوده و طبق بند ب ماده ۲۸ قانون صنفی در طول سال هر مغازه دار مجاز به ۱۵ روز تعطیلی بدون اجازه می باشد” ولی مسئولین به آنها گفتند باید تعهدی را امضا کنید.

محتوای تعهد این بود که مغازه داران “برخلاف قوانین صنفی دیگر کاری انجام ندهند و تعطیلی مغازه صرفا با کسب اجازه از مسئولین باشد.”

همگی به اتفاق با امضای تعهد مخالفت کردند، چون اگر قبول می کردند، یعنی خلافی را مرتکب شده بودند که در اصل اینطور نبود. گذشته از آن، در این سالهای متمادی که حتی سابقه بعضی از مغازه دارها به ۴۰ سال کسب و کار می رسد و خود ما تاکنون چندین دوره جواز را تمدید کردیم – آخرین آن در اواخر سال ۱۳۹۵ بود – در همه دوره ها ذکر مذهب بهایی ممانعتی در کار نبوده و جواز صادر شده.

در نهایت گفته شد بروید و فردا بازگردید تا با رئیس صنف صحبت کنید.

در روز ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۸ کسبه به اداره اضناف مراجعه کردند. در اتاق جلسه همگی را برده و با احترام و پذیرایی دور میز نشسته و با حضور رئیس اصناف و رئیس صنایع و معادن حدودا دو ساعت مذاکره و بحث شد. مطالب زیادی گفته شد. همگی در این گفتگوها شرکت داشتند.

ماحصل این شد که کسبه شاکی بودند که شما یعنی اداره اصناف بر خلاف قوانین عمل کرده و بدون مدرک و اطلاع قبلی اقدام به پلمب کرده اید.

با اینحال مسئولین صنفی و اداری درنهایت به شانزده نفری که تعهد را امضا نکردند، گفتند تا امضا نکنید پلمب مغازه ها پابرجاست.

فعلا قرار شد که تظلم خواهی برای سوء تفاهم پیش آمده با تمامی مسئولین اجرایی پیگیری شود.”

لازم به ذکر است محل کسب هجده تن از شهروندان بهائی ساکن شاهین شهر در استان اصفهان در تاریخ دو‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ توسط ماموران اداره امکان پلمپ شد .

یک منبع نزدیک به خانواده های مورد برخورد قرار گرفته به گزارشگر هرانا توضیح داد “در روزهای گذشته ماموران اداره اماکن و نیروی انتظامی به سراغ کسبه بهائی این شهر رفته بودند و از آنها جواز کسب و دیگر اوراق لازم را مطالبه کردند. بدون هیچ پیش درآمد و مستند شدن تخلفی به آنها گفته بودند که دفعه دیگر که آمدیم مغازه های شما را پلمب خواهیم کرد و همینطور هم شد یعنی یازدهم اردیبهشت ماموران با مراجعه به محل کسب بهائیان، اکثریت محل کسب متعلق به بهائیان این شهر را پلمپ نمودند.”

اسامی شهروندان بهائی و صنف اشتغال آنان به شرح زیر است:

۱-همایون معماری دارای واحد صنفی تعمیرگاه تلویزیون و لوازم الکترونیکی
۲-عرفآن کرم زاده دارای واحد صنفی لاستیک فروشی
۳-اردوان فروغیان دارای واحد صنفی مکانیکی اتومبیل
۴-میلاد آزادی دارای واحد صنفی فروشگاه چرخ خیاطی،
۵-حسین شاکر خرازی دارای واحد صنفی تعمیر چرخ خیاطی،
۶-خانم پگاه اخوان دارای واحد صنفی لوازم خانگی
۷-سعید قایمی دارای واحد صنفی پوشاک
۸-کیارش خادم دارای واحد صنفی تعمیر صوتی وتصویری،
۹- خانم مرجانه شیخی دارای واحد صنفی پوشاکی بچگانه
۱۰-پویا آزادی دارای واحد صنفی اسپورت ماشین و دزدگیر
۱۱-اقای حکیم دارای واحد صنفی لوازم تحریر
۱۲-میثاق صادقی دارای واحد صنفی لوازم خانگی
۱۳- حجت الله روحانی دارای واحد صنفی ابزار فروشی
۱۴-ایرج کوشککی نژاد دارای واحد صنفی ارایشگاه
۱۵-آرش همتی دارای واحد صنفی اسباب بازی فروشی
۱۶-سعید ادیانی دارای واحد صنفی پارچه فروشی
۱۷-شهرام گلزار دارای واحد صنفی فروشگاه خشکبار
۱۸۸ -پیمان ایمانی و نادیا علمی فر دارای واحد صنفی فروشگاه پوشاک

شهروندان بهایی بر اساس باور دینی خود اماکن کسب خود را به هدف اجرای مناسک مذهبی تعطیل می کنند. اما دستگاههای انتظامی و امنیتی علیرغم حقوق مشخص قانونی و شهروندی افراد در عمل به باورهای دینی خود و نحوه مدیریت اماکن تجاری خود، به پلمپ اماکن کسب آنان اقدام می کنند.

اقدام به پلمب مراکز صنفی شهروندان بهایی در حالی انجام می‌شود که براساس بند ب ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، صاحبین واحد صنفی می‌توانند تا سقف ۱۵ روز در سال واحد صنفی خود را بدون اطلاع اتحادیه تعطیل نمایند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.