•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

0
642

زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی ساکن شهریار ظهر امروز دوشنبه ۱ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی انتظامی در محل فرمانداری این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, ظهر امروز دوشنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ زرتشت اسماعیل احمدی راغب, فعال مدنی ساکن شهرستان شهریار که از دو روز پیش در اعتراض به  صدور حکم قطعی اخراج وی از شهرداری فردوسیه ( سازمان آتش نشانی) با دارا بودن ۱۷ سال سابقه کار دست به تحصن اعتراضی در مقابل درب شهرداری فردوسیه ( از توابع شهرستان شهریار) زده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است و تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری این فعال مدنی اطلاعی در دست نیست.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر بازداشت این فعال مدنی گفت. این فعال مدنی امروز دوشنبه ۱ بهمن ماه به دلیل آنچه که اخراج وی از شهرداری فردوسیه بود به فرمانداری شهرستان شهریار مراجعه کرده بود و خواهان ملاقات با فرماندار شهرستان شهریار شده بود, ولی در آن زمان فرماندار حضور نداشت و این فعال مدنی با راهنمائی کارمندان فرمانداری در حال نوشتن نامه اعتراضی به فرماندار بود که ناگهان سه تن از ماموران امنیتی انتظامی باحضور در محل فرمانداری اقدام به بازداشت این فعال مدنی نمودند و وی را به مکان نامعلومی منتقل نمودند.

 این منبع مطلع در ادامه گفت دلیل بازداشت زرتشت احمدی راغب, اعتراض وی به اخراج از کار با لباس آتش نشانی عنوان شده است.

لازم به ذکر است که زرتشت احمدی راغب از جمله فعالان مدنی باسابقه در ایران میباشد که در تاریخ ۲۶ دی ماه سالجاری با دارا بودن ۱۷ سال سابقه کار  بواسطه حکمی بصورت قطعی از سوی هیئت حل اختلاف اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان شهریار با اعتراض شهردار فردوسیه با مستنداتی چون مصاحبه با رسانه های بیگانه و همچنین انجام فعالیتهای ضد انقلابی بدلیل آنچه که فعالیتهای انساندوستانه و حقوق بشری این فعال مدنی مباشد از شهرداری فردوسیه ( آتش نشانی) اخراج گردیده است.

حقوق بشر در ایران پیش از این نیز طی گزارشی در تاریخ ۷ شهریور ماه از اخراج این فعال مدنی اطلاع رسانی کرده بود. 

زرتشت احمدی راغب در تاریخ ۲۶ دی ماه سالجاری در مصاحبه با حقوق بشر در ایران پیرامون دلایل اخراج وی از کار علیرغم دارا بودن ۱۷ سال سابقه کار آن هم بدلیل انجام فعالیتهای مسالمت آمیز حقوق بشری گفتگو کرد.

این فعال مدنی, در کارنامه فعالیتهای حقوق بشری خود سابقه بازداشت و احضار و بازجوئی به مراجع امنیتی و قضائی را دارا میباشد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است. همچنین با استناد به ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر, هر فردی محق به دارا بودن شغل با حقوق مکفی جهت تامین مخارج زندگی خود و خانواده خود نیز میباشد و هیچ فردی را نباید از کار کردن و دارا بودن شغل منع کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.