•                  
شنبه , ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
شنبه, سپتامبر 18

زندانی در اعتصاب غذا؛ انتقال مجدد فرشید ناصری به بیمارستان

0
316

Captureفرشید ناصری، زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که از روز شنبه ۲۶ خردادماه در اعتراض به وضعیت حقوقی خود و عدم اعزام به مرخصی دست به اعتصاب غذا زده است، روز یکشنبه در شانزدهمین روز از اعتصاب غذای خود برای دومین بار به دلیل وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان مدنی و سپس بیمارستان رجایی در کرج منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، این در حالی است این زندانی گفته است تا زمان رسیدگی قوه قضاییه به وضعیتش از دریافت خدمات درمانی ممانعت به عمل می‌آورد. فرشید ناصری، زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که از تاریخ ۲۶ خردادماه دست به اعتصاب غذا زده، نامناسب گزارش شده است. یک منبع نزدیک به خانواده آقای ناصری در این رابطه به حقوق بشر در ایران گفت: “روز یکشنبه ۱۰ تیرماه فرشید ناصری از هوش رفته و به بهداری زندان منتقل شده است. پس از انجام تست فشار خون، وی به بیمارستان مدنی کرج اعزام شد. در حالی که فشار خون آقای ناصری ۹ بود، بیمارستان وی را تحویل نگرفته و به زندان عودت داد. پس از بازگشت، وی مجددا به بیمارستان رجایی منتقل شده و در بیمارستان به او سرم وصل کردند، اما پس از اینکه آقای ناصری به هوش آمد سرم را از دست خود درآورده و به اعتصاب خود ادامه داد. با وجود وخامت وضعیت جسمانی این زندانی، قوه قضاییه کماکان هیچ اقدامی برای این جوان انجام نداده است”.

فرشید ناصری پیش از این نیز در تاریخ ۶ تیرماه و در دوازدهمین روز از اعتصاب غذای خود به دلیل وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان مدنی کرج منتقل شده بود.

این زندانی که اکنون هشتمین سال از حبس خود را طی می‌کند، از ۱۸ روز پیش در اعتراض به وضعیت حقوقی خود و عدم اعزام به مرخصی اعتصاب خود را آغاز کرد.

این زندانی در مدت حبس دچار مشکلات جسمی از جمله پارگی دیسک کمر و گردن شده و همچنین به دلیل طولانی شدن مدت حبس و مشکلات خانوادگی دچار ناراحتی روحی شده است.

پیش‌تر این منبع مطلع که در رابطه با آخرین وضعیت آقای ناصری به سئوالات گزارشگر هرانا پاسخ می‌داد ضمن تایید این خبر، جزئیاتی از بازداشت و پرونده این زندانی را شرح داده بود.

فرشید ناصری

به گفته این منبع نزدیک به آقای ناصری: “فرشید ناصری در سال ۱۳۸۹ در سنندج بازداشت شد. وی در آن زمان در تاکسی تلفنی کار می‌کرد. روز بازداشت با وی تماس گرفتند و به بهانه پرسیدن چند سوال او را به اداره اطلاعات احضار و پس از آن، بازداشت و به سلول انفرادی منتقل کردند. این در حالی بود که کمتر از یک ماه از ازدواج این جوان می‌گذشت. آقای ناصری تحت فشار شکنجه‌های روحی و جسمی و توهین ماموران بازداشتگاه در سلول انفرادی، مجبور به اعترافاتی شد که هیچ پایه و اساسی نداشت.
پس از گذشت یک سال، وی از سلول انفرادی به اندرزگاه ۴ سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج منتقل شده و پس از مدتی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شد. این رای ظالمانه در حالی صادر شد که این جوان تحت فشار شکنجه ناچار به طرح اعترافاتی بی اساس شده و دادگاه نیز هیچ توجهی نسبت به اظهارات وی نکرد. حتی پس از صدور حکم اعدام نیز هیچ گونه حق اعتراضی به او داده نشده و این حکم پس از سه سال توسط دیوان عالی کشور قطعی و به وی ابلاغ شد. خانواده آقای ناصری در این مدت برای او وکیل گرفته تا جهت اعاده دادرسی، اعتراضی را به دیوان عالی کشور بفرستند که این اعتراض پس از مدتی پذیرفته شد.

در تاریخ ۱۱ مردادماه سال ۹۵ که به دوشنبه سیاه زندان رجایی شهر کرج نیز شهرت دارد، ماموران زندان با یورش بی‌سابقه فرشید ناصری و سایر هم‌بندی‌هایش را با تدابیر شدید امنیتی به سلول‌های انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل کردند اما به دلیل اینکه حکم این جوان نقض شده بود به سلول بند سپاه منتقل شده و حداقل ۲۵ نفر از هم‌بندی‌های او اعدام شدند.

آقای ناصری به دستور قاضی پرونده به مدت ۸ روز در این سلول‌ها نگهداری شد و سپس به اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجایی شهر منتقل شد. با گذشت یک سال و در سال ۹۶ توسط قاضی صلواتی به دادگاه انقلاب احضار شده و با توجه به اظهارات او در دادگاه حکمش به ۱۲ سال کاهش پیدا می‌کند.”
حقوق بشر در ایران , پیشتر گزارش کرده بود، دادگاه تجدید نظر محکومیت سه زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج را به ۱۲ سال حبس کاهش داد. این زندانیان که پیش تر به اعدام محکوم شده بودن پس از نقض پرونده در دیوان عالی کشور و محاکمه مجدد به ۱۵ سال تحمل حبس محکوم شدند که این حکم نیز در مرحله تجدید نظر به ۱۲ سال کاهش یافت.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: