•                  
دوشنبه , ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
دوشنبه, جولای 6

زندان مرکزی ارومیه؛ انتقال ۲زندانی متهم به قتل جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی

0
165

حقوق بشر در ایران – صبح روز جاری, دو زندان متهم به قتل عمد محبوس در بندهای ۳-۴ و همچنین بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه که پیش از این از سوی دادگاه به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز دوشنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۸, “مهدی مصطفی زاده” فرزند؛ مزید, به همراه “میثم قربان نژاد”, دو زندانی متهم به قتل عمد به ترتیب از بند ۴-۳ و همچنین بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه به سر می بردند و احکام اعدام این افراد از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفته بود بدون اعلام قبلی پس از احضار به دفتر رئیس بند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

براساس این گزارش؛ احکام اعدام این ۲ زندانی متهم به قتل پیش از این توسط دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گفته است و هر ۲ نفر این افراد صبح امروز جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: