شنبه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 2

زندان و دو سال «تحقیقات مذهبی»؛ حکم حبس سهیل عربی

0
454

از حکم ۹۰ ماهه سهیل عربی ۱۲ ماه کاسته شد و این زندانی که پیشتر به اعدام محکوم شده بود به ۷۸ ماه زندان و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی محکوم شد.

 سهیل عربی، زندانی محکوم به اعدامی که چندی پیش حکم او نقض شد، در ابتدا از سوی دیوان عالی کشور به ۹۰ ماه زندان و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی محکوم شد و سپس حکم ۹۰ ماهه وی با ۱۲ ماه کاهش به ۷۸ ماه کاهش یافت.

وکیل این زندانی در گفتگو با هرانا با ذکر این نکته و در توضیح دلیل این کسر شدن حکم گفت: “در قانون جدید پیش بینی شده است که اگر متهمی به دادنامه بدوی اعتراض نکند و تسلیم رای دادگاه شود، دادگاه می تواند در جلسه ای تا یک چهارم از مجازات او را کاهش دهد. ما نیز نسبت به رای تمکین کردیم و دادگاه ۱۲ ماه از ۹۰ ماه آقای سهیل عربی را کم کرد.”

در نتیجه و بنا بر رای دادگاه مقرر شد که آقای سهیل عربی ضمن گذراندن ۷۸ ماه زندان، برای حذف مجازات اعدام و اثبات ندامت خود، ۱۳ جلد کتاب در حوزه دین شناسی، مذهب شناسی و رفع شبهات دینی بخواند و در مرحله دوم باید از هر کتاب ۵ تا ۱۰ صفحه خلاصه تهیه کند.

او همچنین در تماس با موسسه «در راه حق» و پژوهشکده امام خمینی باید پاسخ شبهات خود را بگیرد و پرسش و پاسخ ها را به صورت مکتوب به دادگاه ارائه کند.

وی باید مقاله ای با موضوع دین یا مذهب شناسی تهیه و برای نوشتن آن به ۵ تا ۱۰ کتاب رجوع کند. او باید طی دو سال و هر سه ماه یک بار گزارش تحقیقات خود را به دادگاه ارائه کند تا پس از اثبات پشیمانی اش برای دادگاه و تغییر در رفتارش از مجازات اعدام نجات یابد.

سهیل عربی زندانی محکوم به اعدامی است که حکم او اوایل تیرماه از سوی شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور نقض شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: