•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

سازمان عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی و محاکمه منصفانه او شد

0
342

Ramin_Amensty-1-630x420.jpgسازمان عفو بین‌الملل خواستار لغو فوری حکم اعدام رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد، و محاکمه منصفانه او بر اساس قوانین بین‌المللی شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران , این سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه ای با اشاره به گفته‌های وکلای رامین حسین پناهی اعلام کرد که این زندانی برای اجرای حکم اعدام خود از زندان سنندج به رجایی شهر کرج منتقل شده و ارتباط او با خانواده‌اش قطع شده است. عفو بین‌الملل به نقل از خانواده رامین حسین پناهی نوشته است که این زندانی لب‌های خود را دوخته و در اعتراض به حکم اعدام و محرومیت از دسترسی به خدمات درمانی با وجود مشکلات کلیوی، دست به اعتصاب غذا زده است. این سازمان بین‌المللی ضمن درخواست لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی نوشته است: رامين حسين پناهى بايد آزاد شود مگر اینکه مقامات قضايى بتوانند او را بر اساس مدارک کافی و مستدل و بدون استناد به اعترافات گرفته شده تحت شکنجه و دیگر بدرفتاری‌ها، متهم به یک جرم متعارف در قوانین بین المللی كنند و زمینه محاکمه منصفانه وى، بدون توسل به مجازات اعدام، را فراهم آورند . این زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، دوشنبه شب ۲۲ مرداد، بدون اطلاع قبلی به وکیل یا خانواده‌اش، به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد. برخی از وبسایت‌های خبری نوشتند که آقای حسین پناهی در یکی از بندهای مربوط به مجرمین خطرناک زندان رجایی‌شهر نگهداری می‌شود.

رامین حسین پناهی که به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان تیرماه سال گذشته دستگیر شد، بنا بر اخبار سازمان‌های حقوق بشری در این مدت به شدت تحت شکنجه بوده است.

وکیل و خانواده او می‌گویند او مستحق اعدام نیست، اما جمهوری اسلامی عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی مثل حزب کومله را اغلب با اعدام مجازات می‌کند.

چندی پیش، بیش از دو هزار نفر از فعالان سیاسی- اجتماعی و مدنی با امضای نامه‌ای، خواهان توقف فوری و لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

عفو بین‌الملل نیز پیشتر تاکید کرده بود که آقای حسین پناهی در دادگاهی غیرعادلانه به اعدام محکوم شده است.

متن بیانیه سازمان عفو بین‌الملل : 

رامین حسین پناهی از اقلیت کُرد ایران از تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ بدون اطلاع قبلی به خود، خانواده‌ و وکلایش به زندان رجایی‌شهر منتقل شده است. اجرای احکام زندان سنندج به وکلای او گفته که او برای آماده‌سازی اجرای حکم اعدامش به رجایی‌شهر منتقل شده است. پس از این انتقال او را بلافاصله از بخش عمومی زندان خارج کرده‌اند و از آن پس اطلاعی از وی در دست نیست. او در خطر اعدام است.
در هفته اول پس از انتقال او با خانواده‌اش تماس داشت، اما پس از آن از هر گونه تماسی ممنوع شده است. او از ارتباط با وکلایش نیز محروم است.
رامین حسین پناهی از روز ۴ شهریور لب‌های خود را دوخت و در اعتراض به حکم اعدام و بدرفتاری‌ها در زندان از جمله محرومیت از دسترسی به خدمات درمانی در ارتباط با مشکلات کلیوی و جراحتی که بابت گلوله خوردن در زمان بازداشت دارد، دست به اعتصاب غذا زد.

عفو بین‌الملل از مقامات ایران می‌خواهد که حکم محکومیت و مجازات اعدام رامین حسین پناهی لغو شود و او را آزاد کنند مگر اینکه بتوانند او را بر اساس مدارک کافی و بدون استناد به اعترافات گرفته شده تحت شکنجه و دیگر بدرفتاری‌ها، متهم به یک جرم متعارف در قوانین بین المللی کرده و زمینه محاکمه منصفانه و بدون توسل به مجازات اعدام را فراهم آورند.

گفتنی است، پیش‌تر نیز عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته بود، حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، جوان ۲۴ ساله کُرد را تا دیر نشده‌است، لغو کنند و این مجموعه تکان دهنده از نقض حقوق بشر را بیش از این سنگین نکرده و از ارتکاب تخلفی که غیرقابل جبران خواهد بود، دست بکشند.

در خواست عفو بین‌الملل نروژ برای درخواست کمک به رامین حسین پناهی

‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

‎حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرد، همچنین وکلای این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه می دانستند.

‎در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‎در همین رابطه بیش از ده هزار تن از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین تاکنون بالغ بر ۶٠ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شده‌اند و می‌توان گفت تمامی نهادهای حقوق بشری با انتشار بیانیه‌‌هایی خواهان لغو فوری حکم اعدام این فعال سیاسی هستند.

‎سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کُرد ایرانی شده است، در بیانیە این سازمان بین‌المللی آمدە است “مورد رامین حسین‌پناهی یکی از حوادث ناگوار و نفس‌گیر عدالت از آغاز تا اکنون بودە است. (رامین) بعد از شکنجە‌های فراوان کە آثار آن در هنگام حضور در دادگاە روی بدنش مشخص شد در یک دادگاه نا عادلانە بە اعدام محکوم شد.”

سازمان عفو بین‌الملل مورد دادرسی و دادگاهی رامین حسین پناهی را “خیانت کامل بە پروسە عدالت نامید” و افزوده “رامین حسین پناهی در دوران بازجویی از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانوادەش و همچنین از دسترسی بە جزئیات پروندەاش محکوم بودە است.”عفو بین الملل با انتقاد شدید از نیروهای امنیتی برای فشار بر رامین حسین پناهی برای شرکت در اعترافات تلویزیونی میگوید “ما از مقامات ایران میخواهیم (کە با اعدام رامین حسین پناهی) کە نهایت انکار حقوق بشر است فهرست کارهای نقص کنندە حقوق بشری خود را کامل نکنند.”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.