•                  
چهارشنبه , ۰۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای خواستار آزادی فعالان ترک آذری شد

0
255

سفیدی.jpgسازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای خواستار اتمام سرکوب و آزادی بی قید و شرط فعالان آذری شده است .

به گزارش حقوق بشر در ایران , این سازمان بین المللی در با صدور یک بیانیه ضمن ابراز نگرانی نسبت به سرکوب فعالان اذری که فقط به دلیل فعالیتهای مسالمت امیز خود در تجمعات اعتراضی اخیر همزمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک و در ادامه بازداشت‌های گسترده به‌خصوص در استان‌های آذربایجان و اردبیل در اواسط  تیرماه سال جاری دستکم ۸۰ فعال ترک ( آذری)  نیز بازداشت و پس از آن به مکان نا معلومی منتقل شدند . گفته می‌شود در مسیرهای مختلف منتهی به شهر کلیبر و قلعه بابک، ایست‌های بازرسی متعددی از سوی ارگان‌های امنیتی ایجاد شد و تلاش شد از حضور فعالان و مردم در قلعه بابک جلوگیری بشود با اینحال دسته‌های مختلف علاقمندان به حضور در این برنامه خود را رساندند و با روشن کردن آتش به برگزاری رقص های سنتی و گردهم آیی پرداختند. متن بیانیه سازمان عفو بین الملل در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه میاید . سازمان عفو بین‌الملل خواهان آن است که مقامات ایرانی فورا و بدون قید و شرط زندانی عقیدتی ابراهیم نوری و سایر کسانی که به دلیل شرکت در تجمعات فرهنگی اقلیت ترک آذربایجانی زندانی شده‌اند، را آزاد کنند. در هفته‌های گذشته حدود ۱۲۰ نفر در ارتباط با دو گردهمایی جداگانه، یکی در تیر ماه و دیگری در مرداد ماه دستگیر شده‌اند. مقامات ایرانی باید ابراهیم نوری و باقی فعالانی را که به دلیل ترویج مسالمت‌آمیز حقوق اقلیت ترک آذربایجانی در ایران به جرایم امنیتی متهم شده‌اند، تبرئه کنند چرا که این فعالان فقط در چارچوب حق خود برای آزادی بیان و آزادی تجمع و گردهمایی مسالمت‌آمیز، عمل کرده‌اند.
تحقیقات عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که همه‌ی دستگیری‌های صورت گرفته در یک ماه گذشته خودسرانه و خارج از موازین قانونی بوده‌ است.
علاوه بر دستگیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه، عفو بین‌الملل گزارشاتی تاثرآور از شکنجه و سایر رفتارهای بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز توسط نیروهای امنیتی علیه فعالان ترک آذربایجانی دریافت کرده است.
مقامات باید تحقیقات فوری، بی‌طرفانه، مستقل و موثری را در خصوص شکایات درباره شکنجه آغاز کرده و افراد مسئول را مطابق با استانداردهای بین‌المللی دادرسی منصفانه محاکمه کنند.
عفو بین‌الملل از شاهدان عینی شهادت‌هایی دریافت کرده است مبنی بر این که نیروهای امنیتی فعالانی که در کلیبر و اطراف آن دستگیر کردند را مورد انواع خشونت‌ها از جمله ضرب و شتم با باتوم، چوبدستی و سلاح شوک الکتریکی، مشت و لگد به سر، پشت، سینه و شکم و نیز اسپری فلفل قرار دادند. عفو بین‌الملل اطلاعات بسیاری نیز درباره نحوه رفتار با بازداشت‌شدگان به ویژه در بازداشتگاه کلیبر دریافت کرده است.

اطلاعات دریافتی نشان می‌دهد که فعالان در بازداشتگاه کلیبر توسط مأموران مورد خشونت‌هایی نظیر ضرب و شتم، پرت شدن روی زمین، کشیده شدن روی زمین از موی‌ سر و محکم بستن دست‌ها با دست‌بند به طوری که باعث درد، کبودی و بریدگی مچ دست‌ها شده، قرار گرفته‌اند. برخی خشونت‌ها ماهیت جنسی داشته؛ دست کم یک بازداشتی گزارش کرده است که از ناحیه اندام تناسلی مورد ضربه قرار گرفته و شلوارهای چندین فرد بازداشتی نیز پایین کشیده شده است.
در برخی موارد مأموران بازداشت‌شدگان را مورد توهین‌های رکیک و تهدید‌هایی مانند کشیدن ناخن و آزار و اذیت اعضای خانواده قرار داده‌اند. به گفته یکی از شاهدان، یک مامور به گروهی از بازداشت‌شدگان گفته «من همه‌تان را یکی یکی می‌کشم و دیه تان را هم می‌دهم که از دست‌تان راحت شویم.»
عمده فعالانى كه اخيرا دستگير و بازداشت شده اند سالهاست که به علت حمایت از حقوق ترک‌های آذربایجانی در ایران و فعالیت‎های مسالمت‌آمیزی نظیر شرکت در تجمعات قلعه بابک، برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری و انتشار تقویم و مطالب دیگر به زبان ترکی آذربایجانی، مورد آزار و اذیت و تعقیب قضایی قرار گرفته اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: