•                  
دوشنبه , ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژوئن 21

سازمان عفو بین الملل, در سال ۲۰۱۸ فشارهای امنیتی بر پیروان سایر ادیان و اقوام در ایران افزایش یافته

0
246

سازمان عفوبین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود از شدت گرفتن فشارهای امنیتی بر روی اقلیت های مذهبی و اتنیکی در سال میلادی گذشته خبر داده است. در این گزارش به وضعیت بهائیان، دراویش گنابادی، مسیحیان و از گروه های اتنیکی به وضعیت عرب‌های اهوازی، ترک‌های آذربایجان، بلوچ‌ها، کردها و ترکمن‌ها در یک سال گذشته پرداخته شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, سازمان عفوبین الملل که هر ساله به تفکیک گزارشهای آماری از موارد نقض حقوق بشر در ایران را در  رسته های جداگانه ارائه میکند در تازه ترین گزارش خود از گسترده تر شدن موارد سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران  اطلاع داده است. در این گزارش به سرکوب گسترده دراویش گنابادی در ایران خصوصا دراویشی که در حادثه گلستان هفتم بازداشت شده اند پرداخته و از محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه و همچنین عدم توجه مسئولان قضائی و امنیتی بر مرتفع کردن نیازهای درمانی دراویش اطلاع داده است. همچنین به بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه پیروان سایر ادیان و عدم دسترسی شهروندان به خدمات آموزشی و اشتغال بدیل مسائل عقیدتی  در ایران نیز اشاره شده است. شدت سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۱۸ به حدی وسیع بوده که این سازمان مدافع حقوق بشر سال ۲۰۱۸ را سال شرم برای ایران نامگذاری کرده است.  در بخشی از این گزارش به سرکوب اقلیتهای اتنیکی “اقوام ایرانی” از جمله شهروندان ساکن اهواز که بعد از حادثه تروریستی در اهواز با فشارهای امنیتی بسیار زیادی دست به گربیان شده اند نیز اشاره شده است. همچنین در این بخش به محرومیت اقلیتهای اتنیکی دیگر از جمله شهروندان کورد, بلوچ, ترکمن, نیز اشاره شده است. 

حقوق بشر در ایران پیش از این نیز در تاریخ ۵ بهمن ماه طی گزارشی نسبت به نقض گسترده حقوق بشر در ایران که توسط سازمان عفو بینالملل ارائه شده است اطلاع رسانی کرده بود.

متن کامل این گزارش بنقل از حقوق بشر در ایران در ادامه می اید را در ادامه بخوانید:

در سال ۲۰۱۸، ایران با بازداشت و حبس خودسرانه صدها تن از اقلیت‌های دینی و اتنیکی و ایجاد محدویت در دسترسی آن‌ها به آموزش، اشتغال و سایر خدمات، سرکوب و تبعیض علیه این اقلیت‌ها را تشدید کرد.

دراویش گنابادی در پی یک تجمع مسالمت‌آمیز در اسفند ماه ۹۶ که به صورت وحشیانه‌ای در هم کوبیده شد با سرکوب گسترده مواجه شدند. صدها تن دستگیر شدند و بیش از ۲۰۰ نفر در مجموع به ۱۰۸۰ سال حبس، ۵۹۹۵ ضربه شلاق و «تبعید» درون کشور، ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شدند. یکی از دراویش، محمد ثلاث، در پی محاکمه‌ای به شدت غیرمنصفانه به اعدام محکوم شد، حکمی که به سرعت به اجرا درآمد.

بر اساس آمار سازمان اصل ۱۸، دستکم ۱۷۱ مسیحی در سال ۲۰۱۸ تنها به خاطر پیروی مسالمت‌آمیز از اعتقادات خود محکوم و برخی به احکام حبس تا ۱۵ سال محکوم شدند.

مقام‌های ایرانی همچنین به تبعیض و آزار و اذیت نظام‎ یافته علیه اقلیت دینی بهایی ادامه دادند. جامعه بین‌المللی بهائی از بازداشت خودسرانه دستکم ۹۵ تن و ارتکاب سایر موارد نقض حقوق بشر علیه بهاییان خبر داد.

صدها تن از اعضای اقلیت‌های اتنیکی، از جمله عرب‌های اهوازی، ترک‌های آذربایجان، بلوچ‌ها، کردها و ترکمن‌ها نیز با نقض حقوق انسانی خود از جمله تبعیض و بازداشت خودسرانه مواجه شدند.

در فروردین ماه صدها تن از عرب‌های اهوازی در پی اعتراض به یکی از برنامه‌های کودک صدا و سیما بازداشت شدند. در این برنامه عرب‌ها از نقشه‌ای که پراکندگی جغرافیایی اقلیت‌های اتنیکی ایران را نشان می‌داد حذف شده بودند. بر مبنای گزارش‌های فعالان خارج از ایران، در ماه مهر، پس از حمله مرگباری که یک ماه قبل در جریان یک رژه نظامی در اهواز رخ داده بود، بیش از ۷۰۰ عرب بازداشت شدند و ارتباط آنها با دنیای بیرون قطع شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: