سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 28

سالانه ۱۰۰ هزار مبتلا به بیماری های نادر به جمعیت ایران افزوده می شود

0
404

bimari-nader-765x510.jpgمتخصص ژنتیک جمعیت و اپیدمیولوژی گفت: سالانه ۱۰۰ هزار مبتلا به بیماری های نادر به جمعیت ایران افزوده می شود.

به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران٬ علی داودیان روز شنبه هفتم اسفند با اعلام این موضوع در نشست خبری هشتمین همایش روز جهانی بیماری‌های نادر، افزود که ۵٠ هزار بیمار نادر شناسایی‌شده، از خدمات رایگان بنیاد بیماری‌های نادر برخوردار هستند. آقای داودیان در عین حال گفت که ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار بیمار نادر نیز از سوی انجمن‌های فعال در رابطه با بیماری‌های نادر ثبت و شناسایی شده‌اند. بر اساس گزارش ایلنا٬ مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران در عین حال افزوده است که از میان شش هزار بیماری نادر شناخته شده در جهان، ۵٨ نوع بیماری نادر در ایران شناخته شده‌اند. به گفته آقای داودیان؛ در مواردی یک بیماری به عنوان بیماری نادر تلقی می‌شود که «در میان هر ١٠ هزار نفر، یک تا پنج نفر، درگیر آن باشند». ایرنا در گزارش دیگری از همین نشست خبری، به نقل از سعید دستگیری، از متخصصان ژنتیک جمعیت و اپیدمیولوژی، نوشته است که «سالانه یکصد هزار مبتلا به بیماری‌های نادر به جمعیت ایران افزوده می‌شود.»

آقای دستگیری افزوده است «سالانه ۱۰۰ هزار مبتلا به بیماری های نادر به جمعیت ایران افزوده می شود».

او گفته است که «پیش‌بینی می‌شود بیماری‌های نادر در هفت درصد از تولدها رخ دهد، این در حالی است که این میزان در مناطق روستایی به ۱۴ درصد می‌رسد».

این متخصص ژنتیک جمعیت اضافه کرده «۶۰ درصد بیماری‌های نادر ناشناخته هستند، اما می‌توان با انجام اقدامات پیشگیرانه از ۷۰ درصد موارد ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کرد».

او یادآور شده «از ۴۰ درصد دیگر بیماری‌های نادر، گروهی به واسطه زمینه ژنتیکی، گروهی در اثر عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و گروهی نیز از ترکیب عوامل ژنتیکی و محیطی بروز می‌یابند».

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.