•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

سرما و محرومیت؛ مشکلات مضاعف زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج

0
432

siyasi-rajayi-salon-10-band-andarzgah-4.jpgزندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج که پیشتر در مردادماه سال جاری بصورت اجباری به سالن امنیتی ۱۰ منتقل شده بودند، با آمدن فصل سرما با مشکلات مضاعفی از جمله محروم ماندن از تغذیه مناسب، نبود آب گرم برای استحمام و معیوب بودن سیستم های گرمایشی روبه هستند. مسئولان زندان به آنها پیشنهاد کرده اند برای برخورداری از امکانات اولیه از مطالبه قانونی که خود که رعایت اصل تفکیک جرایم است بگذرند. به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، حدود ۵۴ تن از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج پیشتر در مردادماه سال جاری به بند امنیتی ۱۰ واقع در اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شدند. در این بند که حتی سرویس های بهداشتی آن نیز مجهز به دوربین های مداربسته است محرومیت های کم سابقه ای به زندانیان تحمیل شده است. وضعیت حاصله زندانیان سیاسی را به اعتصاب دسته جمعی برای مدت بیش از چهل روز وادار کرد. اعتصابی که با حمایت و همراهی گسترده افکار عمومی همراه شد.

با پایان اعتصاب غذای اعتراضی و علیرغم وعده های مسئولین، کماکان زندانیان این بند با چالش های متعددی روبرو هستند که مسایل پزشکی و تغذیه در صدر آن قرار می گیرد.

علاوه بر مشکلات سابق با آمدن فصل سرما، نبود سیستم گرمایشی، عدم دسترسی به آب گرم و محرومیت از تغذیه مناسب به مشکلات زندانیان این سالن اضافه شده است.

مسئولان زندان به این زندانیان که پس از جابه جایی های اخیر اکنون حدود ۳۰ تن برآورد می شوند پیشنهاد کرده اند برای دسترسی به امکانات اولیه لازم از مطالبه اجرای اصل تفکیک جرایم دست بردارند.
آنها پیشنهاد داده اند زندانیان ضمن پس گرفتن شکایات خود مبنی بر مضروب شدن یا تخریب و ضبط غیرقانونی وسایل خود که توسط مسولان در مردادماه صورت گرفته بود، اوراقی را امضا کنند که نشان می دهد خود زندانیان سیاسی خواستار انتقال به بندهای دیگر زندان هستند، این مسئله در ساده ترین شکل ممکن توقف پیگیری های حقوقی و درخواست عدم اجرای اصل تفکیک جرایم توسط خود زندانیان محسوب می شود.

گفته شده زندانیان سیاسی این بند که با محرومیت های غیرقانونی و غیرانسانی روبرو هستند از تن دادن به این شروط خودداری کرده و کماکان بر لزوم اجرای اصل تفکیک جرایم و بر لزوم تضمین برخورداری آنان از حداقل امکانات هم سطح سایر زندانیان پافشاری می کنند.

لازم به یادآوری است این سالن پیشتر محل نگهداری زندانیان سنی مذهب بود که پس از اعدام دسته جمعی آنان و متروک ماندن آن، با دستور و نظارت نهادهای امنیتی این محل مورد بازسازی و توسعه از منظر امنیتی قرار گرفت.
پیشتر خبرگزاری هرانا در گزارشی به صورت جامع به وضعیت بند سیاسی زندان رجایی شهر کرج پرداخته بود، در این گزارش آمده بود”این زندانیان فارغ از اصل مسئله حبس، بعنوان تبعیدی رنجی مضاعف متحمل می شوند و اکنون نیز با انتقال به بندی امنیتی به مشکلات آنان اضافه می گردد. زندانیان سیاسی معترض معتقد هستند پس از محکومیت، تفاوتی بین آنان و سایر زندانیان وجود ندارد و لازم است حسب قوانین سازمان زندانها با همه به یک شکل برخورد شود”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.