•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

سعید شیرزاد; وخامت حال و تداوم محرومیت از دسترسی به خدمات پزشکی

0
352

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی‌شهر کرج که پس از انجام سونوگرافی مشخص شده بود هر دو کلیه‌اش به شدت آسیب دیده و نیاز مبر م به رسیدگی پزشکی دارد، علیرغم اینکه بیش از یک ماه از صدور مجوز اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان گذشته و با توجه به وخامت حال به دستور رئیس زندان رجائی شهر از اعزام  این زندانی سیاسی ممانعت بعمل آمده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، با پیگیری‌های خانواده سعید شیرزاد مشخص شد که بیشتر از یک ماه است که مجوز اعزام این زندانی به بیمارستان صادر شده است، اما رئیس زندان رجائی شهر با توجه به اورژانسی بودن شرایط جسمی و همچنین وخامت حال سعید شیرزاد  از اعزام وی به مرکز درمانی ممانعت بعمل آورده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر وخامت حال این زندانی سیاسی گفت:  همچنین “سعید شیرزاد یک ماه پیش به دستور دادستانی به پزشکی قانونی اعزام شده بود. پزشکی قانونی نیز بیماری‌ها و نیاز فوری وی به انجام فیزیوتراپی، سونوگرافی کلیه و سی تی اسکن را تایید و به بهداری زندان اعلام کرد؛ بهداری متعاقبا تایید پزشکی قانونی و درخواست اعزام وی را برای دادستانی ارسال کرده بود. در پی آن دادستانی مجوزهای لازم را صادر و به زندان ارسال کرده بود”. این منبع  مطلع در ادامه گفت: “در مقابل، رئیس زندان علی‌رغم صدور دستور قضایی و پزشکی قانونی، به بهانه فرار یک زندانی در حین اعزام به بیمارستان کارشکنی کرده و تاکنون از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان جلوگیری به عمل آورده است”.
لازم به یادآوری است که پیشتر در تاریخ ۵ دی‌ماه یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران از کارشکنی دادیار ناظر بر زندان برای صدور مجوز اعزام سعید شیرزاد به مراکز درمانی علیرغم گذشت حدود سه هفته از زمان تعیین شده برای اعزام وی به مراکز درمانی خبر داده بود.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۶ دی ماه طی گزارشی از محرومیت سعید شیرزاد به خدمات پزشکی اطلاع رسانی کرده بود.

لازم به ذکر است که رئیس زندان رجائی شهر در حالی از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان خارج از زندان جلوگیری می‌کند که مشکل‌دار بودن هر دو کلیه این زندانی و ضعف بنیه جسمی ناشی از اعتصاب‌های پیشین به وخامت هر روزه حال عمومی این زندانی سیاسی منجر شده است.

لازم به یادآوری است سعید شیرزاد سال گذشته بارها به دلیل درد کلیه به بهداری مراجعه کرده است، بهداری زندان هم از دادستانی درخواست کرده که این زندانی را به بیمارستان خارج از زندان و به پزشکان متخصص اعزام کند؛ اما دادستانی از قبول این درخواست امتناع کرد تا اینکه در پی وضعیت نامناسب و درد شدید کلیه‌ها به صورت اورژانسی از زندان به بیمارستان اعزام شد.

سعید شیرزاد اوسط ماه گذشته در پی درد شدید کلیه به بیمارستان اعزام شده بود  و پس از انجام آزمایشات و سونوگرافی مشخص شده بود کلیه راست وی تا ۸ سانتی متر کوچک‌تر شده و کلیه چپ نیز دارای کیست است.

این زندانی در تیرماه سال جاری نیز به‌خاطر دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه‌ی پایین کمر و با وجود تاکید پزشکان متخصص و بهداری زندان مبنی بر نیاز به تحت درمان بودن و اعزام به بیمارستان، از دریافت این خدمات نیز محروم شده بود.
سعید شیرزاد، فعال سیاسی، در دوازدهم خردادماه ۱۳۹۳، در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و ابتدا به زندان اوین منتقل شد و پس از مدتی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

این زندانی سیاسی پس از چندین مرتبه تعویق دادرسی، نهایتاً شهریورماه ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل وی امیرسالار داوودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش، به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید شیرزاد ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ پس از گذشت حدود یک سال و نیم از تاریخ دادگاه بدوی در فضایی پرتنش در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب، برگزار شد.

همین‌طور لازم به اشاره است، سعید شیرزاد پیش‌تر در ٣١ مردادماه ۱۳۹۱، زمانى که براى امداد و کمک‌رسانی به مردم زلزله زده آذربایجان شرقی به اهر رفته بود، در ماجرای موسوم به “امدادرسانان کمپ سرند” بازداشت و پس از گذراندن ١٩ روز با قید کفالت از زندان آزاد و مدتی بعد به یک سال حبس تعلیقی از بابت آن محکوم شد.

مدت محکومیت این زندانی سیاسی با اجرایی شدن حکم یک سال حبس تعلیقی از بابت پرونده‌ای قدیمی به شش سال حبس افزایش یافت. وی درحالی‌که حبس ۶ ساله خود را تحمل می‌کرد با دو پرونده جدید دیگر روبرو شد که یکی از آنها که برگرفته از اعتراض سعید شیرزاد و هم بندیانش در پی انتقال زندانیان سیاسی به بندی فوق امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بود. وی در این پرونده توسط شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری ۲ تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.
حقوق بشر در ایران پیش‌تر در مهرماه سال جاری طی گزارشی به مشکلات بند زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر کرج ازجمله عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان پرداخته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.