•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

سهیل آقازاده ⁩ دانشجوی زندانی با تودیع وثیقه آزاد شد.

0
481

Aghazadeh-e1515069698163.jpgسهیل آقازاده ⁩ دانشجوی هنر دانشگاه تهران که روز چهاردهم دی ماه بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، روز بیست و هفت دی با تودیع وثیقه آزاد شد .
به گزارش حقوق بشر در ایران ، سهیل آقازاده از جمله دانشجویانی بود که پس از اعتراضات مردمی در کشور بازداشت شد. وی فرزند محمد آقازاده از روزنامه نگاران قدیمی کشور است.  نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات طی روزهای نهم تا چهاردهم دی‌ماه، دستکم ۴۳ تن از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی را در سراسر کشور بازداشت کرده‌اند. به دنبال تجمع دانشجویان دانشگاه تهران که در نهم دی‌ماه برگزار و با برخورد نیروهای امنیتی رو به رو شد، دستکم ۴۳ تن از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی بازداشت‌شده‌اند؛ شماری از این دانشجویان پس از بازداشت به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گشته‌اند.  گفتنی است که ۲۷ تشکل شورای صنفی از دانشگاه‌های مختلف ایران در واکنش به بازداشت گسترده دانشجویان، روز سیزدهم دی ماه در نامه‌ای به وزیر علوم با اعلام اعتراض خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شده‌اند. در نامه شوراهای صنفی آمده است که این بازداشت‌ها در واکنش به اعتراضات «کاملا مسالمت آمیز و به دور از هر گونه تنش و درگیری» دانشجویان صورت گرفته است. دانشجویان استدلال کرده‌اند بنا به ماده ۱۲ منشور حقوق دانشجویی اجتماعات و اعتراضات مسالمت آمیز در دانشگاه‌ها آزاد و بلامانع است و بر حق آزادی بیان، حق انتقاد و مطالبه گری طبق منشور حقوق دانشجویی تاکید کرده‌اند.

در اعتراضات سراسری روز نهم دی ماه در ایران، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (پلی تکنیک) نیز با جمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند «اصلاحطلب اصولگران، دیگه تمومه ماجرا» «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد» سر دادند. دانشجویان خوابگاه دانشجویی (کوی دانشگاه تهران) نیز در شب نهم دی ماه با شعارهایی مانند «کار، نان، آزادی» برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کردند.

بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ ایران از روز هفتم دی‌ماه تاکنون صحنه اعتراضات مردم به نظام حاکم بر کشور بوده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.