•                  
یک شنبه , ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰
یکشنبه, آگوست 1

سهیل عربی، برائت از اتهام توهین به رهبری پس از ۵۴ روز اعتصاب غذا و احتمال آزادی به قید وثیقه

0
160

soheilarabi123466.jpgسهیل عربی، بدون بر تن داشتن لباس زندان به دادگاه اعزام و در رابطه با  اتهام توهین به مقدسات و توهین به رهبری مورد بازپرسی قرار گرفت.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از یک منبع آگاه، صبح دیروز ۲۴مهرماه ۱۳۹۶، بازپرس پرونده پس از شنیدن دفاعیات سهیل عربی، حکم به تبرئه این زندانی سیاسی از اتهامات توهین به رهبری داده است و در پایان جلسه  دادگاه در رابطه با عدم اجرای حکم غیرقانونی عفو در پرونده او گفته است که با تنظیم شکایت خطاب به دادستانی به این مساله رسیدگی خواهد شد، زیرا هنوز جرمی اثبات نشده است و شما متهم هستید، لذا عدم اجرای عفو عمومی برای اتهام غیر امنیتی ( توهین به مقدسات) غیر قانونی است در نهایت سهیل عربی می تواند با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون  تومانی از زندان آزاد شود. این زندانی عقیدتی در همین رابطه نامه ای نوشته است که در ادامه عینا می خوانید:

زندگی یعنی مقاومت ، ما پیروز شدیم
بدون لباس زندان (با لباس شخصی ) و بدون دستبند به بازپرسی اعزام شدم این پیروزی کوچک حاصل ۵۴ روز اعتصاب غذا و حمایتهای شما بود.
دردا که برای گرفتن خواسته های برحقمان چاره ای جز به خطر انداختن جانمان نداریم که اگر دوستان به ظاهر اصلاح طلب بر سر این خواسته پافشاری می کردند ، کار بسیار آسانتر بود ، متاسفانه ایشان به دلیل منافع شخصی تن به خفت دادند و با لباس تحقیر آمیز زندان به اعزام ها رفتند و شان زندانی سیاسی را پایین آوردند…
پیروزی دوم منع تعقیب بابت توهین به رهبری بود.
بازپرس پرونده آقای حسینی پس از شنیدن دفاعیات من تشخیص دادند در نامه اعتراضی ما خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ( اعتراض به نبودت تلفن در بند ۳۵۰ ، نسوان و رجایی شهر برای زندانیان سیاسی عقیدتی ) 
هیچ مصداقی که توهین تلقی شود وجود ندارد .
البته ایشان گفت بهتر این بود که به جای اعتراض به رهبر به مسءولین زندان و سپس دادیار ناظر بر زندان نامه می نوشتید و بعد اقدام به رسانه ای کردن نامه می کردید.
توضیح دادم این کار بارها صورت گرفت اما نتیجه ای نداشت بماند که دادیار ناظر بر زندان به سختی سالی دو بار به بندهای سیاسی مراجعه میکند و علاقه وافری به زندانیان اختلاسگر دارند.
در آخر به برداشتن غیر قانونی عفو اشاره کردم و اینکه بیست و هشت روز است ملی کشی میکنم .
و ایشان در این زمینه حق را به من داد و گفت میتوانی شکایتی خطاب به دادستان بنویسی زیرا هنوز جرمی ثابت نشده و شما متهم هستید لذا برداشتن عفو عمومی برای اتهام غیر امنیتی( توهین به مقدسات ) غیر قانونی است.
در مورد اتهام توهین به مقدسات توضیح دادم که هیچ مصداق توهین آمیزی در مقالات و ترجمه های من نیست و مقالات توسط من منتشر نشده است.
پس خواهان منع تعقیب برای این اتهام هم هستم ، گفت باید کارشناسی شود اگر اثبات شود انتشار کار شما نبوده تبریه خواهید شد.
در آخر گفت می توانی با تودیع صد ملیون وثیقه موقتا آزاد شوی.

لازم به توضیح است که سهیل عربی در آذرماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت و ابتدا به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم گردید. اما در تیرماه ۱۳۹۴ یکی از شعبات دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض کرد. او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم به ۷ سال و نیم حبس محکوم شد.

به نوشته وبسایت کلمه، سهیل عربی عکاس بود و در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در نقد دولت قبل منتشر می‌کرد که گاه با رویکرد طنز همراه بود.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: