•                  
یک شنبه , ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 19

سه تن از معترضان عرب در خوزستان با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
261

ahwaz-khozestan-arabs-300x191سه تن از شهروندان عرب ساکن شهرهای اهواز و سوسنگرد که در فروردین‌ماه سال جاری در اعتراض به سیاست نادیده گرفتن شهروندان عرب ایرانی توسط رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران بازداشت شده بودند طی هفته گذشته و امروز با تودیع وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، تیمور زاکرى، از اهالی شهر اهواز که در فروردین ماه ۱۳۹۷ در جریان تجمعات شهروندان عرب در استان خوزستان بازداشت شده بود، طی هفته گذشته با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد. طی هفته گذشته شهروند بازداشت شده دیگری نیز به نام حسین نیسی، از اهالی شهر سوسنگرد که در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد. روز شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ نیز شهروند بازداشت شده دیگری به نام محمد بیانات بنی سکینی، ۱۷ ساله، از اهالی کوی علوى شهر اهواز که در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

لازم به یادآوری است از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید.

در پی این اعتراضات که بیشتر در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن گسترش یافت، نیروهای امنیتی و انتظامی جهت پایان دادن به تجمعات، بسیاری از شهروندان عرب که تعدادشان صدها تن تخمین زده می‌شود را بازداشت کردند.

علیرغم وعده‌های مقامات، زمینه آزادی عمده این افراد فراهم نشده است کماکان تعدادی از نوجوانان در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می‌برند و همینطور گزارشاتی از بدرفتاری و بعضاً شکنجه بازداشت شدگان دریافت شده است.

حقوق بشر در ایران نیز طی گزارش‌هایی با نگاهی به اعتراض گسترده شهروندان عرب، اسامی بازداشت شدگان این اعتراضات را منتشر کرده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: