•                  
سه شنبه , ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 31

سه شهروند ساکن کامیاران و اشنویه با قرار وثیقه آزاد شدند/ تداوم بازداشت سه شهروند در سنندج و سروآباد

0
153

طی امروز شنبه ۲۲ دی ماه  و  روزهای گذشته دو شهروند اهل اشنویه و یک شهروند اهل شهرستان کامیاران و با قرار وثیقه به صورت موقت و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند. همچنین طی روزهای گذشته دو شهروند اهل شهرستان سروآباد و یک شهروند اهل سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز شنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۷، “محمد رضایی” ۳۲ ساله فرزند خلیل از اهالی شهرستان کامیاران پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع وثیقه آزاد شد. یک منبع مطلع در این رابطه گفت: “آزادی وی با تودیع وثیقه‌ی ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه صورت گرفته است. او تا هنگام درخواست وثیقه نتوانسته بود با خانواده‌ی خود ارتباط برقرار کند و از دسترسی به وکیل هم محروم بود”. بر اساس این گزارش محمد رضایی روز پنجشنبه ۶ دی‌ماه در ورودی این شهر بدون ارائه‌ی مجوز قضایی و پس از ضرب و شتم به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” بازداشت و به بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات منتقل شده بود. همچنین در خبری دیگر از اشنویه، روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه دو تن از اهالی روستای “حسن نوران” از توابع اشنویه به نام‌های “عبدالکریم کاکول” و “صابر ذوالقرنین” به صورت موقت از بازداشتگاه سپاه پاسداران آزاد شدند. بر اساس این گزارش، این افراد روز سه‌شنبه ۱۷ دی‌ماه، در حین ورود به روستا پس از ضرب و شتم توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران با اتهام مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام بازداشت شده بودند.

از طرفی در روز ۱۷ دی‌ماه نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان سروآباد با یورش به محل کار دو تن از اهالی روستای “سلین” به نام‌های “آرام ادوایی” و “برهان ادوائیان”، بدون ارائه‌ی حکم قضائی این دو شهروند را بازداشت و جهت بازجویی به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

پیش از آن روز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه نیز “زانیار ضمیران” کارمند اداره‌ی کل آب منطقه‌ای کردستان توسط نیروهای وزارت اطلاعات در سنندج بازداشت و به بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات سنندج منتقل شده بود.

سرکوب آزادی بیان و عقیده از جمله موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: