•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

سپیده کشاورز، شهروند بهائی با قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد

0
261

سپیده کشاورز (روحانی) شهروند بهایی ساکن تهران که در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز گذشته با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۱۳ آذرماه ۹۷، سپیده کشاورز شهروند بهائی ساکن تهران با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. سپیده کشاورز شهروند بهائی ساکن تهران در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه ۹۷، ضمن تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. مامورین در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل تعدادی از کتاب‌ها و وسایل شخصی ایشان را نیز ضبط کرده‌ بودند. در هفته‌های اخیر موج جدیدی از فشار بر روی شهروندان بهائی به صورت احضار، بازداشت و بازجویی در شهرهای مختلف کشور آغاز شده است. بر اساس  گزارشات منتشره در وبسایت حقوق بشر در ایران شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند.

محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهائی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهائی در آرامستان‌های بهائیان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: