•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

سی‌ودومین روز تجمعات اعتراضی کارگران کفن پوش شرکت فولاد اهواز/ ویدئو

0
296

روز سه‌شنبه، تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز برای سی‌‌‌و‌دومین روز متوالی در سطح شهر اهواز ادامه داشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۲۰ آذرماه ۹۷، سی‌‌‌و‌دومین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت. در جریان تجمعات روز جاری میثم آل مهدی، یکی از نمایندگان کارگران این شرکت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. کارگران فولاد اهواز علیرغم احضار، بازداشت و تهدید از سوی نهادهای امنیتی به صورت مستمر با برپایی تجمعات اعتراضی و سر دادن شعارهایی خواهان ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران بازداشتی و پرداخت دستمزدهای معوقه” شده‌اند. همزمان با تجمعات روز گذشته یکی از نمایندگان کارگران معترض شرکت فولاد اهواز به نام میثم آل مهدی، در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه دستکم ۱۰ تن از کارگران معترض به اداره اطلاعات اهواز احضار و تهدید شده بودند. به آنها گفته شده بود که در صورت ادامه تجمعات برخورد جدی‌تری با آنها صورت خواهد گرفت. با این حال کارگران معترض در این روز نیز با پوشیدن کفن به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی از جمله “نه تهدید نه زندان دیگر فایده ندارد”، “کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد”، “می‌ایستیم، می‌میریم، ذلت نمی‌پذیریم”، “کارگر ایرانی اتحاد اتحاد”، “حسین حسین شعارشان، دزدی‌ها افتخارشان”، “هیهات منا الذله”، “تورم، گرانی، پاسخ بده روحانی” و “الله اکبر” خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روزسه‌شنبه کارگران معترض این مجتمع در مقابل استانداری خوزستان، سرپرستی بانک ملی خوزستان، فرمانداری شهر اهواز و روبروی دفتر نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان خوزستان تجمع کردند.

کارگران در این روز شعارنوشته‌هایی در دست داشتند که از آن جنبش جلیقه زردها در فرانسه استنباط می‌شد و در آن شعاری در اعتراض به معکوس نمایی برخی رسانه‌های نزدیک به حکومت دیده می‌شود.
خواسته اصلی کارگران ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

طی روزگذشته همچنین جمعی از فعالان کارگری در تهران در مقابل مجلس شورای اسلامی در حمایت از کارگران گروه ملی فولاد و برای آزادی زندانیان هفت تپه دست به تجمع زده و با سردادن شعارهایی خواهان ورود نمایندگان مجلس برای حل مشکل کارگران معترض و آزادی کارگران بازداشتی شدند.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

طی ماه گذشته همزمان با تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز و پیش از آن، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه نیز در خیابان‌های شهر شوش با تجمعات مداوم خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان شده بودند.

در این رابطه اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی پس از گذشت بیست و سه روز از زمان بازداشت همچنان در بازداشت به سر می‌برند.
همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه نیز با گذشت دوازده روز از زمان بازداشت که با ضرب و شتم همراه بوده است کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌‌برد.

در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان در تاریخ ۱۳ آذرماه عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران نیز توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: