•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

شرایط دشوار حمزه درویش در سایه بیماری های روحی و روانی در زندان

1
386

حمزه-درویش-زندانی-اهل-سنت.jpgحمزه درویش زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که از مشکلات روحی و روانی شدید رنج می‌برد و پس از تحمل آزار و اذیت فراوان از تاریخ ۳ اسفندماه سال جاری به سلول انفرادی منتقل شده بود، روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه به سالن ۳۱ اندرزگاه ۱۰ در بند عمومی منتقل شد. این زندانی اکنون برخلاف اصل تفکیک جرایم در بین زندانیان جرایم خشن نگهداری میشود. تلاش ها برای انتقال او به بند زندانیان سیاسی یا زندانیان مذهبی با مخالفت ریاست زندان تاکنون به نتیجه ای نرسیده است. به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هرانا ، حمزه درویش زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که از دو ماه پیش به هدف بهره مندی از امکانات ارتباطی به درخواست خود از سالن زندانیان اهل سنت، به سالن ۱۰ اندرزگاه ۴ منتقل شده بود، طی دو ماه گذشته بارها مورد ضرب و شتم ماموران زندان قرار گرفته و از مشکلات روحی و روانی شدید رنج می‌برد. او پس از تحمل آزار واذیت فراوان از تاریخ ۳ اسفندماه سال جاری به سلول انفرادی منتقل شده بود نهایتا روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه به سالن ۳۱ اندرزگاه ۱۰ در بند عمومی منتقل شد.

پیش‌تر نزدیکان آقای درویش اطلاع دادند این زندانی از تاریخ ۲۲ بهمن‌ماه سال جاری مدت ۹ روز در مرکز روان‌درمانی بیمارستان رازی بستری بوده و از ۳۰ بهمن نیز پس از بازگشت به زندان، به سلول انفرادی در اندرزگاه ۵ منتقل شد.
به نظر می رسد مسئولان زندان به جای اعزام این زندانی بیمار به مراکز درمانی و اقدام جدی برای رسیدگی به وضعیت پزشکی او تصمیم گرفتند با نگهداری او در سلول انفرادی و به دور از سایر زندانیان صورت مسئله بیماری روانی او را حل کنند.

“حمزه بیش از دو ماه پیش در پی درخواست خود برای پیگیری بهتر مطالباتی که داشت، از سالن زندانیان اهل سنت زندان رجایی شهر به سالن ۱۰ اندرزگاه ۴ که محل نگهداری زندانیان سیاسی است منتقل شد. وی معتقد بود که طی روند رسیدگی به پرونده به او ظلم شده و با درخواست اعاده دادرسی و برخورداری از حق داشتن وکیل، دفاع از خود و ارائه مدارک محکمه‌پسند از طرف کارشناس پرونده می‌تواند بهتر از خود دفاع کند. دادگاه آقای درویش کاملاً صوری بوده و بدون برخورداری از هرگونه چارچوب حقوقی و قضایی در دادگاهی فرمایشی برگزار شده و وی را به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده است و این‌ها عواملی است که آقای درویش را در خطر افسردگی شدید روحی و روانی روبرو کرده است.”

“حمزه از نظر خانواده که او را دیده‌اند و می‌شناسند عملا بیماری جدی روانی دارد، جای او اساسا در زندان نیست بلکه باید هر چه سریع‌تر به یک مرکز درمانی جهت درمان منتقل شود”.

حمزه درویش، زندانی ۲۴ ساله اهل تالش مدعی است در سال ۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. وی مدتی پیش به‌صورت غیرمنتظره بازداشت شد. او در دادگاهی پرابهام به ۱۸ سال حبس محکوم شد که میزان ۱۵ سال آن را باید تحمل کند.

حقوق بشر در ایران پیش‌تر نیز گزارش کرده بود حمزه درویش زندانی جوانی است که از مشکلات جدی روحی و روانی در رنج است. آقای درویش ماه‌ها قبل و پیش از اینکه وضعیت روحی او آن‌قدر نامناسب شود که امکان نگارش منظم را از دست بدهد نامه‌ای خطاب به افکار عمومی نوشت و در آن به شرح سرگذشت خود پرداخت و از نهادهای مدافع حقوق بشر، طلب استمداد کرد.

او در نامه خود تاکید میکند اعتراض او به حکم دادگاه بدوی اساسا در نظر گرفته نشده و اکنون از محکومیت ۱۸ سال حبس تعزیری با احتساب ماده ۱۳۴ مدت ۱۵ سال را لازم است تحمل کند.

1 comment

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.