•                  
سه شنبه , ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

شرحی از سناریوسازی و آخرین وضعیت معترضان بازداشت شده در بروجرد

0
256

سازمان.PNGروز پنجم بهمن ماه وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه ای از دستگیری “هسته گروهک تروریستی منافقین در بروجرد” خبر داد. این اطلاعیه مدعی شد این هسته در انجام اقدامات خرابکارانه طی اعتراضات اخیر سراسری ایفای نقش کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هرانا ، همینطور به ادعای این نهاد امنیتی یکی از اعضای این گروه طی درگیری در زمان بازداشت به ضرب گلوله زخمی شده است. ساعاتی بعد از صدور این اطلاعیه دو تن از دستگیرشدگان مقابل دوربین شبکه استانی آورده شدند و بر علیه خود اعترافاتی را مطرح کردند. نزدیکان این افراد در تماس با هرانا ادعاهای مطروحه را رد کرده و گفتند این افراد صرفا جزوی از معترضان در وقایع اخیر بودند، دو تن از بازداشت شدگان مورد اشاره از هنرمندان زیرزمینی شناخته شده منطقه لرستان هستند و هیچ یک نیز سابقه زندان یا فعالیت سیاسی قبلی ندارند. خانواده های این افراد نگران هستند مبادا فرزندان آنان قربانی سناریوسازی های تبلیغاتی دستگاه امنیتی که مسبوق به سابقه است شوند. در حالی که اطلاعیه وزارت اطلاعات در ۱۵ بهمن ماه خبر از بازداشت یک هسته مرتبط با “گروهک منافقین” که معمولا عنوان سازمان مجاهدین خلق در ادبیات دولتمردان ایران است می داد، خانواده های این افراد این ادعاها تکذیب کردند.

علی شعبان معروف به علیش، برعلیه خود در شبکه استانی اعتراف می کند

هر چند اطلاعیه وزارت اطلاعات نام و تصویری از این افراد ارائه نداده است اما ساعاتی پس از این اطلاعیه دو تن از دستگیرشدگان مقابل دوربین شبکه استان لرستان با صورتهایی پوشیده بر علیه خود اعتراف کردند.

این اطلاعیه همچنین مدعی شد یکی از بازداشت شدگان به دلیل درگیری با نیروهای امنیتی در زمان بازداشت به ضرب گلوله زخمی شده است.

اما نزدیکان آنان سرانجام به سکوت خود پایان دادند به شرح جزییات بیشتر از این بازداشت و افراد بازداشت شده پرداختند.
علی شعبان، احمد ایوب نژاد، سجاد سبز علی و محمود قاعد رحمتی چهار نفری هستند که در این رابطه در شهر بروجرد بازداشت شدند.
در همین رابطه نفر پنجم به نام حسین یاراحمدی (حیاصت علمدار) در شهر تهران بازداشت شده است.
حسین یاراحمدی ملقب به “حیاصت” یک خواننده رپ زیرزمینی است که ترانه هایی از او در فضای مجازی منتشر شده است، از جمله ترانه “مهدی بیا” با آهنگ سازی علی شعبان معروف به “علیش” دیگر بازداشت شده همین گروه.

نزدیکان حسین یاراحمدی گفتند او پیش از این هم بازداشت شده بود اما این بازداشت ها حول موضوع فعالیت های هنری و زیززمینی او بود.

در حالی که در اظهارات مقامات امنیتی تلاش می شود این افراد عوامل خشونت و درگیری در اعتراضات اخیر لرستان معرفی شوند خانواده های آنان مدعی هستند اساسا این افراد در قابل تصورترین حالت ممکن صرفا یک شرکت کننده در اعتراضات بودند که به دلیل چهره شناخته شده محلی بخصوص برای جوانان لرستان قربانی دسیسه سازی دستگاه امنیتی شده اند.

یکی از اعضای خانواده بازداشت شدگان همچنین گفت “فردی که مدعی هستند در درگیری زخمی شده “محمود قاعد رحمتی” است که آن هم درگیری نبوده بلکه صرفا محمود با دیدن ماموران که سجاد را مقابل او دستگیر کردند نگران شده و سعی کرده فرار کند که یک تیر به پای او اصابت کرده، یک تیر به کتف او و یک تیر هم پوست سر او را خراش داده” برای همین بعد بازداشت به بیمارستان منتقل شد و چند روزی تحت مراقبت بود و سپس به محل نامعلومی انتقال داده شد.

چهار فرد بازداشت شده در بروجرد از ساکنین یک منطقه بودند، همگی آنان ساعت ۱۰ صبح روز جمعه مورخ ۱۵ بهمن ماه بازداشت شدند. همزمان نفر پنجم نیز در تهران بازداشت شده است.

بازداشت آنان توسط وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه ای خبر رسانی شد، همینطور امام جمعه این شهر در خطبه های نمازجمعه خود به آن اشاره کرد.

خانواده های این افراد پس از بازداشت فرزندان خود پیگیر وضعیت آنان شده اند اما نهادهای قضایی و امنیتی از پاسخگویی نسبت به سرنوشت آنان سر باز می زنند. سناریوسازی دستگاه امنیتی و بی خبری از سرنوشت آنان مایه نگرانی روزافزون خانواده های این افراد شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: