•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

شعبه و زمان برگزاری دادگاه تجدیدنظر شهریار سیروس، شهروند بهائی مشخص شد

0
276

دادگاه تجدیدنظر رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه شهریار سیروس، شهروند بهائی ساکن تهران در تاریخ ۴ دی‌ماه و در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه جلسه دادگاه تجدید نظر شهریار سیروس، شهروند بهائی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است این شهروند بهائی پیش‌تر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس محکوم شده بود. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “پرونده شهریار سیروس به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر مستقر در دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد و زمان برگزاری این دادگاه ۴ دی‌ماه ۹۷ تعیین شده است”. شهریار سیروس پیش‌تر در شهریورماه سال ۹۵ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهام “اداره تشکیلات به قصد برهم زدن امنیت کشور” به ۵ سال حبس محکوم شده بود. این شهروند بهایی در تاریخ ۹ تیرماه سال ۹۴ در منزل شخصی و در خلال کلاس نقاشی‌اش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۲۸ مردادماه همان سال با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شده بود. شهریار سیروس، نقاش و هنرمند بهایی ۴۹ ساله از سال ۱۳۷۰ نقاشی را به صورت حرفه‌ای نزد نقاش‌هایی چون آیدین آغداشلو، روئین پاک‌باز و احمد وکیلی آموخته است. او همچنین مطالعات و تحقیقاتی در زمینه فلسفه و تاریخ هنر به موازات مهارت در تکنیک‌های نقاشی انجام داده است. وی مقاله‌هایی نیز در زمینه فلسفه و تاریخ هنر در مطبوعات داخلی از جمله «هنرهای برگرفته و فرهنگ جهانی» و «هنر در آستانه هزاره سوم» منتشر کرده است.
بر اساس  گزارشات منتشره در وبسایت حقوق بشر در ایران شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهائی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهائی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهائی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: