•                  
شنبه , ۰۹ اسفند , ۱۳۹۹
شنبه, فوریه 27

شکایت نسرین ستوده از رئیس و معاون قضائی زندان اوین

0
215

نسرین ستوده .jpgنسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر که در تاریخ ۲۳ خرداد ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تا به امروز در بند زنان زندان اوین محبوس گردیده است از رئیس زندان اوین و معاون قضائی این زندان به خاطر صدور دستور ممنوع الملاقات شدنش شکایت کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, نسرین ستوده, وکیل و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین که از تاریخ ۸ مهر ماه با استناد به نامه دادستان تهران, همچنان در ممنوعیت از حق ملاقات با فرزندان و خانواده خود به سر میبرد بدلیل ایجاد مانع برای ایشان جهت ملاقا با فرزندان و خانواده خود از رئیس زندان اوین و معاون قضائی آن زندان شکایت کرده است. لازم به ذکر است مورخ ۲۵ شهرویور سالجاری مدیر سالن ملاقات زندان اوین به مهراوه خندان دختر نسرین ستوده و آقای رضا خندان اعلام کرده بود «از طرف دادستانی برای حجاب مهراوه و خانم ستوده نامه آمده که در صورت رعایت نکردن حجابشان اجازه ملاقات به آنها داده نشود.» حقوق بشر در ایران در گزارشی از اعتراض نسرین ستوده به دلیل فشار برای امضا تعهدنامه رعایت حجاب اسلامی ، که از ملاقات کابینی خودداری نموده بود اطلاع رسانی کرده بود.

همچنین پیام درفشان یکی از دو وکیل مدافع نسرین ستوده با اعلام این خبر گفت: “پرونده شکایت نسرین ستوده از رئیس و معاون قضایی زندان اوین در دادسرای کارکنان دولت پذیرفته شده و برای رسیدگی به شعبه اول بازپرسی این دادسرا ارجاع شده است”. به گفته پیام درفشان، وی و دیگر وکیل نسرین ستوده, محمد مقیمی, پس از طرح شکایت در شعبه بازپرسی حاضر شدند و توضیحات خود را درباره غیرقانونی بودن اقدامات رئیس و معاون قضائئ زندان اوین به بازپرس پرونده ارائه کردند. درفشان افزود: “بازپرس پرونده پس از استماع توضیحات ما (بعنوان وکیل پرونده) با اعلام انجام تحقیق، وقوع این امر غیرقانونی و غیرشرعی را مورد پیگرد کیفری قرار داد”. پیش‌تر نسرین ستوده به کمک وکلایش، پیام درفشان و محمد مقیمی از قاضی مقیسه به دلیل تخلفات قانونی و اعمال مغایر با مقاوله نامه‌های حقوقی شکایت کرده بود.

نسرین ستوده, وکیل و فعال حقوق بشر در تاریخ  ۲۳ خرداد ماه ۱۳۹۷، در منزل خود بازداشت  و به بند زنان زندان اوین منتقل گردید.

هنگام بازداشت به وی گفته شد که “بابت حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده” است. اما پس از حضور در دادسرای مستقر در اوین برای او روشن شده که وکالت پرونده “دختران انقلاب” و دیگر فعالیت‌های حقوق بشری چون عضویت در انجمن لغو مجازات اعدام علت بازداشت او بوده است.

رضا خندان همسر نسرین ستوده نیز صبح روز سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی بازداشت و پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای امنیت, به زندان به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

نسرین ستوده شهریورماه سال ۸۹ نیز بازداشت و به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل دادگستری ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، در زندان اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.

نسرین ستوده پس از آزادی در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه‌ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: