دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
دوشنبه, مارس 20

صبح روز جاری رخ داد؛ ضرب و شتم و بازداشت دستکم ۱۵ تن در برخورد نیروهای امنیتی با شاگردان محمد علی طاهری

0
397

%d8%b7%d8%a7%d9%87%d8%b1%db%8c-765x510-1روزجاری نیروهای امنیتی با یورش به تجمع صلح آمیز هواداران محمد علی طاهری، اقدام به ضرب وشتم و بازداشت دستکم ۱۵ تن از حاضرین کرده اند. به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح روز شنبه اول آبان ماه، نیروهای امنیتی در برخورد با هواداران محمد علی طاهری، در سومین روز از تجمع مقابل بیمارستان بقیه الله، دستکم ۱۵ تن را بازداشت و با ضرب و شتم حاضرین این تجمع را پراکنده نمودند. اسامی هفت تن از بازداشت شدگان به شرح زیر می باشد: احسان لطیفی، اسماعیل حسینی، جواد طیبی نیا، مهدی ولی نیا، پویا عسگرزاده، فیروزه رنجبر و حمید افشارگفتنی است که هواداران محمدعلی طاهری از روز پنجشنبه ۲۹ مهرماه در مقابل بیمارستان بقیه‌الله، دست به تحصن زده و خواستار اعلام وضعیت سلامتی محمدعلی طاهری از سوی مقامات قضایی شدند. روز گذشته نیز این تجمع تجمع مسالمت آمیز با یورش نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده بود.عفو بین الملل نیز طی روز گذشته با صدور بیانیه ای نسبت به عدم اطلاع‌رسانی مسئولین درباره وضعیت محمدعلی طاهری اعتراض کرد و خواستار اقدامی فوری در خصوص این زندانی عقیدتی در حال اعتصاب شد. 

محمدعلی طاهری که در اعتراض به بلاتکلیفی خود اقدام به اعتصاب غذا کرده است، از سال ۱۳۹۰ در زندان به سر برده و علی‌رغم اتمام حکم پنج سال حبس تعزیری و صدور قرار منع تعقیب برای پرونده جدید، همچنان از آزادی وی ممانعت به عمل می‌آید.

محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه»، ۶۰ ساله و متولد کرمانشاه است. او در سال ۱۳۸۰ موسسه‌ای به نام «عرفان حلقه» با تمرکز فرا درمانی و طب مکمل در تهران تأسیس کرد. آقای طاهری چندین کتاب نوشته که از سوی وزارت ارشاد مجوز گرفته‌اند و همچنین چند دوره کلاس در دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص طب مکمل داشته است. دانشگاه طب سنتی ارمنستان در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، به محمدعلی طاهری دکترای افتخاری اعطا کرد.

او در سال ۱۳۸۹ برای اولین بار به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و برای ۶۷ روز در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت. او پس‌ازآن با قرار وثیقه آزاد شد اما مجدداً در تاریخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد و به اتهام توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام و رابطه نامشروع به دلیل «تماس با مچ دست‌زن نامحرم در زمان عمل فرا درمانی» و به اتهام دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی– بصری و استفاده غیرمجاز عناوین علمی پزشکی جمعاً به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

اما آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجدداً برای اتهام مفسد فی‌الارض که قبلاً در پرونده‌اش بررسی‌شده بود، بازجویی شد. دادگاه او در اسفندماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در‌‌‌‌نهایت در خردادماه ۱۳۹۴ به اتهام فساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. با اعتراض وکلای آقای طاهری، پرونده او برای بررسی مجدد به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

خواهر محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه» اظهار کرده بود حکم اعدام او از سوی شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور لغو شده و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب فرستاده‌شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.