•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

صدورحکم حبس و شلاق برای کارگران معترض شرکت پتروشیمی در ایلام

0
240

کارگران معترض که در اردیبهشت‌ماه سال جاری در اعتراض به “استخدام نیروهای غیر بومی” و ” اخراج ۱۱ تن از همکاران خود” برای چندین روز تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند، طی حکمی از بابت اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی” به احکام زندان و شلاق محکوم شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۳ اردیبهشت ۹۷، نیروهای بومی شرکت پتروشیمی ایلام در اعتراض به استخدام نیروهای غیر بومی کارگزاران در پتروشیمی تجمع اعتراضی برگزار کردند.از جمله اعتراضات کارگران این شرکت اخراج ۱۱ تن از همکاران خود عنوان شده بود؛ اکنون کارگران معترض در دادگاه از بابت اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی” به احکام زندان محکوم شدند. روزبه بوالهری، روزنامه نگار و از اعضای تحریریه‌ی رادیو فردا در صفحه توییتر خود خبر داد که ١۵ تن از کارگران پتروشیمی ایلام مجموعا به تحمل ۹ سال زندان و ١١١٠ ضربە شلاق محکوم شدند.

لازم به ذکر است که سرکوب کارگران در ایران به مصابه نقض اصول و اسناد و پیمان نامه های بین الملی حقوق بشر میباشد. در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق افراد بر تامین حقوق و مزایاب کاری نیز تاکید شده است و میگوید: هر کس حق دارد کار کند، کار خود را آزادانه انتخاب نماید ، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در مقابل بیکاری مورد حمایت قرار گیرد. همچنین در ماده ۲۱میثاق بین الملی حقوق مدنی و سیاسی بر این نکته تاکید دارد که, حق‌ تشكيل‌ مجامع‌ مسالمت‌آميز به‌ رسميت‌ شناخته‌ مي‌شود اعمال‌ اين‌ حق‌ تابع‌ هيچ‌ گونه‌ محدوديتي‌ نمي‌تواند باشد جز آنچه‌ بر طبق‌ قانون‌ مقرر شده‌ و در يك‌ جامعه‌ دمكراتيك‌ به‌ مصلحت‌ امنيت‌ ملي‌ يا ايمني‌ عمومي‌ يا نظم‌ عمومي‌ يا براي‌ حمايت‌ از سلامت‌ يا اخلاق‌ عمومي‌ يا حقوق‌ و آزاديهاي‌ ديگران‌ ضرورت‌ داشته‌ باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: