•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

صدور حکم حبس برای منوچهر سراج, فعال کارگری و عضو سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران

0
465

منوچهر سراج .jpgیک فعال کارگری و عضو سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران به اتهام اعتراضات صنفی به یک‌سال زندان محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران , “منوچهر سراج” فعال کارگری و عضو سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران با حکم قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب , محمد مقیسه به یکسال حبس محکوم گردید . لازم به ذکر است که پرونده این فعال کارگری در دادگاه انقلاب رسیدگی شد که به برگزاری محاکمات ناعادلانه شهرت دارد. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, آقای سراج دی‌ماه گذشته و همزمان با تجمعات اعتراض شهروندان در ایران بازداشت شده بود. ایشان حدود یک ماه در زندان اوین بند ۲۰۹  که متعلق به وزارت اطلاعات میباشد تحت بازجوئی زیر نظر وزارت اطلاعات بوده است و سپس با وثیقه سیصد میلیون تومانی موقت آزاد شد. سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران، ضمن پشتیبانی از «منوچهر سراج» حکم یکسال زندان برای «انسانی شریف چون او» را محکوم کرد.در بیانیه سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران آمده است:«فعالیت های کارگری، زیست محیطی، و دهقانی او خشم بسیاری از سودجویان را برانگیخته است. ما ضمن پشتیبانی از این رفیق سندیکایی خود حکم یک سال زندان برای انسان شریفی چون او را محکوم می کنیم.» در اعتراضات دی‌ماه، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند. رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تامین وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

سرکوب معترضان و تشکیل پرونده قضایی برای صدها نفر از آنان نگرانی سازمانهای مدافع حقوق بشر و مجامع بین المللی را در پی داشته است .

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران که از تیر ماه سالجاری بعد از فوت ناگهانی عاصمه جهانگیر گزارشگر فقید پیشین حقوق بشر در امور ایران در این مقام برگزیده شد، در تاریخ ۱۰ مهر ماه سالجاری گزارش خود پیرامون آخرین وضعیت حقوق بشر و حقوق شهروندی در ایران را به شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش نموده است اقای رحمان در گزارش خود سرکوب مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی در ایران را بشدت محکوم کرده است .

در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از جمله کشورهای امضا کنندگان این سند بین المللی می باشد به صراحت بر حق ازادی بیان برای شهر انسانی تاکید شده است . حتی در قانون اساسی جمهوری اسلامی که حکومت ایران خود را ملزم به اجرای آن می داند در اصل ۲۷ آن بر حق برگزاری تجمعات مسالمت آمیز بدون سلاح و خشونت و آزادی بیان تاکید شده است.

اما حکومت جمهوری اسلامی از آنجائی که تاب شنیدن نظر منتقدین خود را ندارد اقدام به سرکوب گسترده و  صدور احکام فراقانونی در جهت سرکوب مدافعان حقوق بشر مینماید .

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.