•                  
یک شنبه , ۰۶ مهر , ۱۳۹۹
دوشنبه, سپتامبر 28

صدور حکم حبس برای نیلوفر هومان‌فر از شهروندان بازداشت شده در تجمعات اعتراضی مرداد ۹۷

0
281

نیلوفر هومان فر.jpgنیلوفر هومان‌فر از بازداشت شدگان اعتراضات مرداد ۹۷ به احکام زندان محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، نیلوفر هومان‌فر از بازداشت شدگان اعتراضات مرداد ۹۷ به تحمل ۶ماه حبس در زندان قرچک ورامین محکوم شد. این شهروند معترض روز دوشنبه ۱۵ مردادماه ۹۷ در اعتراضات خیابانی تهران مقابل تئاتر شهر به همراه یاسمن آریایی، سید محمد فلاح چای، صبا کردافشاری، سامان زندیان، آذر حیدری، فرشید رستمی بازداشت شده بود. لازم به ذکر است که در زمان بازداشت این شهروندان نیروهای امنیتی به شدت آنها را ضرب شتم نمودند و سپس آنها را به بازداشتگاه انتقال دادند. از جزئیات  پرونده نیلوفر هومان فر اطلاع بیشتری در دست نیست و تلاش حقوق بشر در ایران برای کسب اطلاعات بیشتر همچنان ادامه دارد. اعتراضات مردادماه از شهرک صنعتی شاهپورجدید اصفهان در اعتراض به گرانی، افزایش تورم و قطعی مکرر برق آغاز شد و به سرعت به شهرهای دیگر گسترش یافت. طی این اعتراضات، بسیاری از شهروندان اصفهان، شیراز، مشهد، تهران، کرج به خیابان‌ها آمده و اعتراض خود را به وضعیت بد اقتصادی نشان دادند.

نیروهای امنیتی در برخی از مناطق با معترضین به شدت برخورد کردند و برخی منابع خبری و همینطور ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی تایید کرده‌اند که نیروهای امنیتی و انتظامی به اجتماع کنندگان با پرتاب گازاشک‌آور و گلوله‌های رنگی پاسخ داده‌اند و با خودورهای آب‌پاش سعی بر متفرق کردن مردم دارند؛ در این اعتراضات بیش از صدها تن از شهروندان در سراسر کشور بازداشت شدند.

سرکوب گسترده و بازداشت شهروندان در تجمعات اعتراضی در حالی صورت میگیرد که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, به صراحت بر حق شهروندان بر آزادی بیان تاکید شده است.

همچنین در اصل ۲۷ قانون اساسی هم صراحتا تاکید محفوظ دانستن حقوق شهروندان بر ای برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح تاکید شده است ولی حکومت جمهوری اسلامی با سرکوب شهروندان اقدام به نقض اسناد بین المللی و حتی قانون اساسی می کند که خود تدوینگر آن بوده است و ادعای عمل به آن را دارد.

تجمعات اعتراضی شهروندان در مرداد ۹۷ مجموعه تظاهراتی است که از سه‌شنبه ۹ مرداد ۹۷ در بحبوحهٔ افزایش قیمت طلا و نیز رشد شتابان قیمت سکه و کاهش شدید ارزش ریال در برابر دلار شروع شد و از شهرک صنعتی شاهپور جدید اصفهان و کرج به نقاط دیگری گسترش یافت. تظاهرات به سرعت فراگیر شد و از اصفهان و مناطق مختلف کرج به شیراز، رشت، تهران، قزوین، زنجان، ساری و در روز سوم به مشهد، کرمانشاه، همدان و قرچک نیز گسترش پیدا کرد و در روز چهارم اهواز و ارومیه و قم به تظاهرات پیوستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: