•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

صدور حکم حبس و تبعید برای پنج تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز در دادگاه تجدیدنظر

0
265

شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس، پنج شهروند بهایی اهل شیراز را در مجموع به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس پنج شهروند بهایی اهل شیراز را مجموعا به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این شهروندان پیشتر توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به صورت غیابی به یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید محکوم شده بودند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر محکومیت این پنج شهروند گفت, بر اساس حکم صادره توسط این دادگاه، فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق پژوه، هر کدام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه دادگاه تجدید نظر این شهروندان روز دوشنبه ۱۰ دی‌ماه در شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس، برگزار شده بود. در تاریخ ۲۸ مردادماه سال جاری، این پنج شهروند بهایی اهل شیراز توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به صورت غیابی و بدون اطلاع وکیل و متهمان به یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید محکوم شده بودند. اتهام عنوان شده علیه این افراد در دادگاه بدوی «فعالیت تبلیغی علیه نظام» بوده و طی این حکم هر یک از این افراد به یک سال حبس تعزیری و علاوه بر آن فرهاد سرافراز به یک سال تبعید به جهرم، شهرام منصور به یک سال تبعید به اقلید، وحید دانا به یک سال تبعید به ارسنجان، سعید عابدی به یک سال تبعید به داراب و ادیب حق پژوه به یک سال تبعید به لارستان محکوم شده بودند.حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۹ دی ماه سالجاری طی گزارشی از برگزاری دادگاه تجدیدنظر ادیب حق‌پژوه، سعید عابدی و وحید دانا, شهرام منصور, فرهاد سرافراز در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۹۷ اطلاع رسانی کرده بود.

لازم به ذکر است که شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: