•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

صدور حکم حبس و ممنوع الخروجی و محرومیت از فعالیتهای اجتماعی برای رضا خندان و فرهاد میثمی

0
352

 رای صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی در خصوص اتهامات مطروحه علیه فرهاد میثمی و رضا خندان به محمد مقیمی، وکیل این دو فعال مدنی ابلاغ شد. بر اساس این حکم این دو فعال مدنی هر کدام به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از خروج از کشور و عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت رسانه‌ای و مجازی محکوم شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، طی حکمی که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی صادر شده است فرهاد میثمی و رضا خندان به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” هریک  یه تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هریک به تحما ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده اند. ایشان همچنین بمدت ۲ سال از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و اجتماعی و همچنین فعالیت در فضای مجازی, رسانه ها, مطبوعات و همچنین ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور نیز محکوم شده اند. همچنین محمد مقیمی وکیل مدافع این دو فعال مدنی طی یادداشتی ضمن تائید خبر محکومیت و ابلاغ حکم رضا خندان و فرهاد میثمی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به وی بعنوان وکیل این دو فعال مدنی با تاکید بر قطعی‌نبودن رای صادره اعلام کرد که در دادگاه تجدید نظر به حکم بدوی اعتراض خواهد کرد. لازم به یادآوری است که در تاریخ ۲۸ آذرماه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه فرهاد میثمی و رضا خندان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده بود.لازم به ذکر است که فرهاد میثمی، عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۹۷ در کتابخانه شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل  شده بود. این فعال مدنی از ۹ مرداد ماه تا تاریخ  ۲ دیماه سالجاری در اعتصاب غذا و در شرایط جسمانی بسیار و خیمی قرار گرفته بود. وخامت حال فرهاد میثمی به حدی بود که چهارشنبه ۴ مهرماه با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شده‌بود

اتهامات فرهاد میثمی «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اشاعه و ترویج بی‌حجابی» عنوان شده بود.

حقوق بشر در ایران در تاریخ سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷ طی گزارشی از بازداشت رضا خندان در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود. وی در همان روز پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین و صدور قرار وثیقه به زندان اوین منتقل شد.

در حال حاضر رضا خندان با قید وثیقه آزاد و فرهاد میثمی نیز در زندان اوین به سر می برد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد.

همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: