•                  
شنبه , ۰۹ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 31

صدور حکم پنج سال حبس برای پنج شهروند بهائی

0
253

photo_2018-02-28_12-32-14چهار شهروند بهایی به نام های “دری امری، می خلوصی، ساقی فدایی و شایان تفضیلی” در شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد هرکدام به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، همچنین در ماه گذشته، یک شهروند بهایی دیگر ساکن مشهد به نام “فتانه نبیل‌زاده” در دادگاه انقلاب این شهر به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم شد. شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی سلطانی چهار شهروند بهایی ساکن مشهد را به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک‌سال حبس تعزیری محکوم کرد. این چهار شهروند بهایی “دری امری، می خلوصی، ساقی فدایی و شایان تفضیلی” نام دارند و پرونده آنان از سال ۹۳ در جربان است. این شهروندان بهایی در خردادماه سال ۱۳۹۳ توسط نبروهای امنیتی شهر مشهد بازداشت شدند و پس از آنکه با تودیع وثیقه آزاد شدند طی دو جلسه دادگاهی در ۲۶ آذرماه ۹۳ و ۲۷ خردادماه ۹۶ مورد محاکمه قرار گرفتند. نهایتا قاضی سلطانی این افراد را در باره تبلیغ علیه نظام محکوم شناخت و از این منظر هر یک را به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم کرد. حکم صادره در روزهای اخیر به این شهروندان ابلاغ شده است.

احکام صادره قطعی نیست و در عرض ۲۰ روز رای صادره قابل تجدید نظر خواهی است.

از سوی دیگر بنابر گزارشات دریافتی ، یک شهروند بهایی دیگر در مشهد به نام “فتانه نبیل‌زاده” ماه گذشته توسط دادگاه انقلاب شهر مشهد به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم شده است.

خانم نبیل زاده مردادماه ۹۲ به همراه پیمان صراف و دایان تیموری در منزل شخصی خود در این شهر بازداشت شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به‌صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: