دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
دوشنبه, مارس 20

صدور حکم پنج سال حبس و جزای نقدی برای جواد خاکی، فعال فرهنگی در فامنین/ اسناد

0
538

javad-khaki-765x510.jpgجواد خاکی، کنشگر فرهنگی و از فعالین در فضای مجازی، از سوی شعبه اول دادگستری فامنین در استان همدان به پنج سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی به مبلغ چهل میلیون ریال محکوم شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، جواد خاکی، فعال فرهنگی در شهر فامنین، در پی انتشار مطالب انتقادی در شبکه‌های اجتماعی با اتهامات «توهین به رهبری» و «تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب به‌وسیله سامانه مخابرات» و «تبلیغ علیه نظام»، از سوی شعبه اول دادگستری فامنین جمعاً به تحمل پنج سال حبس و پرداخت چهل میلیون ریال جزای نقدی به نفع صندوق دولت محکوم گشته که با اعمال ماده ۱۳۴ دو سال از آن قابل‌اجرا است. حکم وی در تیرماه سال جاری صادر و در مهرماه از سوی دادگاه تجدیدنظر تأیید شده است. لازم به ذکر است، این شهروند فامنینی در تاریخ ۱۷ اسفند سال ۹۴ از سوی مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از تحمل نزدیک به دو هفته حبس و بازجویی، در اواخر اسفندماه با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

یک منبع آگاه در خصوص بازداشت جواد خاکی به گزارشگر تارنگار حقوق بشر ایران گفت: “در تاریخ ۱۷ اسفندماه سال گذشته مأموران امنیتی به منزل جواد خاکی مراجعه کرده و ضمن ایجاد رعب و وحشت، ابتدا همسر جواد خاکی را به علت فعال کردن یک سیم‌کارت و تماس از طریق آن با خارج از کشور بازداشت می‌کنند. سپس جواد خاکی به دادگاه مراجعه کرده و اظهار می‌دارد که این شماره را وی فعال کرده و همسر این شهروند پس از ۲۴ ساعت بازداشت، آزاد می‌شود اما خودش با  قرار ۵۰ میلیون تومانی روانه زندان می‌گردد؛ آقای خاکی پس از چندین بار انتقال به دادسرا و تفهیم اتهام با قرار ۱۰۰ میلیون تومانی در اواخر اسفندماه آزاد می‌شود.”

این منبع مطلع همچنین اظهار کرد: “از همسر جواد خاکی در مدت بازجویی خواسته شده بود که علیه همسر خود شهادت بدهد و حتی در زمان تشکیل دادگاه مجدداً برای همسر جواد خاکی احضاریه می‌آید که به دادگاه مراجعه کند؛ آقای خاکی در پی این اقدام دستگاه قضایی، خودش در دادگاه حاضر می‌شود و اتهامات را قبول می کند.”

این منبع همچنین افزود: “روز دستگیری آقای خاکی، پسر وی که در مدرسه بوده و از موضوع اطلاعی نداشته، پس از بازگشت به خانه با مأموران لباس شخصی مواجه می‌شود؛ این مأموران خود را دوستان پدر او عنوان می‌کنند و از این طریق از پسر وی بازجویی می‌کنند. پس از مدتی پسر آقای خاکی متوجه رفتار مشکوک مأموران شده و از آنان می‌خواهد خانه را ترک کنند که پس‌ازآن، مأموران اقدام به ضرب و شتم شدید وی و توهین به وی کرده‌اند. ضرب شتم این نوجوان در حدی شدید بوده که تا چندین ماه آثار آن همچنان بر بدن و سر وی نمایان بوده است.”

منبع مطلع درباره مصادیق اتهامات این فعال فرهنگی به تارنگار حقوق بشر در ایران گفت: “در پرونده به مطالبی که وی در گروه‌های تلگرامی منتشر کرده است، اشاره‌کرده‌اند که ازجمله این مطالب، مقاله محمد نوری زاد درباره مفقود شدن سعید زینالی و همچنین نوشته‌هایی در خصوص رسوم زرتشتیان و ایران باستان بوده است.”

تصویر حکم صادره و دیگر اخطاریه‌های دریافت شده از سوی جواد خاکی در پی می‌آید:

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.