•                  
شنبه , ۰۹ مرداد , ۱۴۰۰
یکشنبه, آگوست 1

صدور و اجرای حکم اعدام یک زندانی توسط قاضی طیرانی پس از گرفتن رشوه و اخاذی از خانواده زندانی

0
252

نه-به-اعدام-رادیو-فرهنگ.jpgدر گزارشی که پیش رو دارید نمونه ای از نقض حقوق بشر تحت عنوان حکم اعدام در زندان های ایران را مشاهده خواهید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، رحمان نوریان فرزند جلیل متولد ۱۳۶۹ از اهالی نورآباد لرستان بود که در ۲۴ سالگی در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ به حکم قاضی طیرانی در بند دو زندان قزلحصار کرج اعدام شد. رحمان نوریان در شهر نورآباد (دلفان) در شمال غرب استان لرستان به دنیا آمد. وی تا اول راهنمایی درس خواند و به دلیل مشکلات مالی خانواده، ترک تحصیل کرد و به کشاورزی روی آورد. وی در سال ۹۲ حین خرید مواد مخدر به همراه فرد دیگری که فروشنده مواد مخدر بود دستگیر شد. پرونده او به شعبه ۲۵ دادگاه انقلاب سپرده شد. این زندانی پس از چند جلسه دادگاه متوجه می شود که اتهام حدود یک کیلو هروئین که مربوط به هم پرونده ای وی (فروشنده مواد) بوده است به گردن وی انداخته شده است.

پس از بررسی و پیگیری خانواده رحمان نوریان مشخص شد که قاضی طیرانی مبلغ ۴۰۰ میلیون از وکیل پرونده فرد دیگر دریافت کرده؛ مواد مخدر را به پرونده او منتقل و حکم اعدام را صادر کرده است.

پس از پیگیری های سه ساله خانواده این زندانی در مراجعه به اطلاعات و مراجع قضایی، با وجود این که مشخص بود زدوبند انجام شده و اداره اطلاعات می دانست که قاضی طیرانی و وکیل زندانی دیگر دست به این تخلف و فساد زده اند، ولی همه دست اندرکاران برای پیگیری پرونده درخواست رشوه های هنگفت می کردند.

بر اساس گفته یکی از نزدیکان زندانی: “در طول این سه سال که رحمان در زندان بود ما به جاها و افراد زیادی مراجعه کردیم که همه رابط قضات بودند تا شاید کاری برایش بکنند ولی از ما تقاضای پول هنگفت میکردند.”

بر اساس گفته همین منبع از نزدیکان رحمان نوریان: “پدر رحمان سال‌ها پیش فوت کرده بود و ما با سهم الارث وی که یک تکه زمین کشاورزی بود برایش وکیل گرفتیم، به این امید که آزاد شود ولی وکیل نیز ۷۰ میلیون پول را خورد و رفت.”

رحمان نوریان سرانجام در ۶ بهمن سال ۹۵ بعد از سه سال حبس اعدام شد. وی هیچ گاه اعتراف نکرد که مواد کشف شده متعلق به اوست.

بر اساس گفته بعضی از همبندیان وی پس از اعدامش حتی پرسنل زندان نیز اقرار می کردند که این زندانی بیگناه بوده و قربانی دستگاه فساد و رشوه در سیستم قضایی شده است.

این قتلهای سیستماتیک به نام قانون و صدور احکام اعدام توسط افرادی چون قاضی طیرانی در زندانهای ایران به فور و روزانه انجام می شود.
خوبست بدانید که در یک پرونده دیگر قاضی طیرانی به زندانی محکوم به اعدام رضا حسینی ۳۴ ساله اهل کوهدشت لرستان که در اردیبهشت ماه ۹۵ در زندان قزلحصار اعدام شد گفته بود: “عیبی ندارد اگر بی گناهی بعد از اعدام به بهشت می روی!”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: