سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

صدور ۱۰ ماه حبس تعزیری برای ابراهیم نوری و اکبر جهانگیری

0
496

خکسکفتو.PNGابراهیم نوری و اکبر جهانگیری دو فعال ترک (آذری) ساکن شهرستان اهر به حکم شعبه ۱ کیفری دادگستری شهرستان اهر بر اساس اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ترتیب به تحمل ۶ و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ابراهیم نوری و اکبر جهانگیری دو فعال ترک (آذری) ساکن شهرستان اهر به دلیل اعتراض به اعمال دولت چین در برابر اویغورهای ساکن این کشور به تبلیغ علیه نظام متهم شدند. این افراد روز قدس مورخ ۱۰ تیرماه ۹۵ در حالی که قصد مشارکت در برنامه این روز و اعلام حمایت از مسلمانان ایغور در برابر اعمال دولت چین را داشتند توسط پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان اهر بازداشت شدند. برای این افراد پرونده ای تشکیل شد و آنان با تودیع قرار آزاد شدند. آخرین جلسه دادرسی به این پرونده مورخ ۱۸ مردادماه ۹۶ در شعبه یکم کیفری به ریاست قاضی نظری با اتهام انتسابی تبلیغ علیه نظام برگزار شد.

دادگاه در روزهای اخیر به صدور رای و ابلاغ به متهمان اقدام کرد. بر اساس حکم صادره از سوی قاضی نظری، آقای ابراهیم نوری به تحمل ۶ ماه حبس و اکبر جهانگیری به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی با اتهام انتسابی فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شدند. این افراد تا ۲۰ روز پس از رویت حکم فرصت اعتراض به حکم صادره را دارند.

رونوشت کامل رای دادگاه مورد اشاره به شرح ذیل به متهمان ابلاغ شده است:

در خصوص اتهام آقای ابراهیم نوری فرزند حمداله متولد ۱۳۷۰ و دارای سوابق کیفری متعدد مرتبط و آقای اکبر جهانگیری فرزند علی اصغر متولد ۱۳۶۸ دارای یک فقره سابقه کیفری مرتبط هر دو دایر به فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام به انحا مختلف (با اصلاح عنوان اتهامی در کیفرخواست) دادگاه با توجه به گزارش مرجع انتظامی در مورد کشف مموری حاوی مطالب و مقالات و تصاویر تبلیغی به نفع گروه های مخالف نظام و حمایت از یکی از قوم گرایان به نام آقای رسول رضوی و تصاویری از یک پلاکارد با مضامینی در این راستا از خودروی آقای اکبر جهانگیری که متعلق به آقای ابراهیم نوری می باشد و عکس های درج شده از متهمین و فعالیت های ایشان در سایت های مخالف نظام از جمله گوناز تی وی و اقاریر صریح متهمین در مورد محل کشف و مالکیت مموری کشف شده و سوابق کیفری مرتبط متهمین و نتیجه تحقیقات معموله در خصوص نحوه فعالیت های تبلیغی متهمین توسط پلیس اطلاعات و امنیت عمومی اهر به شرح صفحات ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ و ۱۴۲ و ۱۴۳ و ۱۵۲ و ۱۵۳ و اداره اطلاعات شهرستان اهر بشرح صفحات ۱۷۵ و ۱۷۶ و ۱۷۷ پرونده و نیز عکس آقای ابراهیم نوری که در آن پیراهنی با تصویری از چهره آقای پیشه وری از فعالین اجرای طرح تجزیه کشور در سال های قبل، به تن دارد، برخی اقاریر و دفاعیات بلاوجه متهمین و کیفرخواست واصل شده از دادسرا، سایر امارات و قراین موجود در پرونده، اتهام انتسابی هر دو متهم را محرز و مسلم دانسته و مستندا به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی متهم ردیف اول آقای ابراهیم نوری به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی و متهم ردیف دوم آقای اکبر جهانگیری به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم می نماید. در ابلاغ و تایپ دادنامه تبصره ۲ ماده ۳۸۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۹۴ در نظر قرار گیرد و مموری مکشوفه پس از امحاء محتویات به مالک مسترد گردد.
رای صادره حضوری و ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم تجدید نظر مراکز استان آذربایجان شرقی می باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.