دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
دوشنبه, مارس 20

ضابطین سپاه به آرش صادقی: “از اینجا زنده بیرون نخواهی رفت!”/ ممانعت از انتقال به بیمارستان علیرغم وضعیت وخیم جسمانی

0
474

arash-sadeghi2-765x510.jpgضابطین سپاه، علیرغم صدور حکم مرخصی استعلاجی و انتقال به بیمارستان برای آرش صادقی از سوی دادستانی، از اجرای این حکم جلوگیری کرده و به وی اعلام داشته‌اند که “از اینجا زنده بیرون نخواهی رفت.”

به گزارش حقوق بشر در ایران، آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، به دلیل اعتصاب غذای طولانی‌مدت و عدم رسیدگی پزشکی، مبتلا به بیماری آسم و عفونت ریه گشته و یکی از کلیه‌های خود را از دست داده است؛ بااین‌حال ضابطین سپاه تاکنون از بستری شدن این زندانی سیاسی در بیمارستان جلوگیری کرده و به وی گفته‌اند: “از اینجا زنده بیرون نخواهی رفت.” گفتنی است که دادستانی تهران پس از بازداشت مجدد گلرخ ایرایی، با مرخصی استعلاجی و بستری شدن آرش صادقی در بیمارستان موافقت کرده اما ضابطین سپاه تاکنون مانع از اجرای این حکم گشته‌اند. آرش صادقی که پیش‌تر در پی بازداشت مجدد همسرش دست به اعتصاب غذا زده بود، پس دیدار با دادستان و قول کتبی وی برای رسیدگی خارج از نوبت به پرونده گلرخ ایرایی، ۱۸ بهمن‌ماه اعتصاب غذای خود را برای دومین بار متوقف کرد؛ این زندانی سیاسی پس از پایان اعتصاب غذا به بیمارستان انتقال یافت اما پس از ساعاتی بار دیگر با مخالفت نیروهای امنیتی به زندان اوین بازگردانده شد.

این اقدامات مسئولین و ضابطین سپاه در حالی صورت گرفته است که به دلیل عوارض ناشی از اعتصاب غذای طولانی‌مدت، خطر مرگ این زندانی سیاسی را تهدید می‌کند.

لازم به یادآوری است که در هفته‌های گذشته مسئولین زندان اوین جهت اعمال فشار بیشتر بر آرش صادقی، این زندانی سیاسی را بارها در بند دو الف زندان اوین مورد بازجویی قرار داده و پس از بازجویی، او را به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل کرده‌اند. از سویی دیگر، بند ۳۵۰ زندان اوین از خط تلفن بی‌بهره بوده و وی از امکان تماس با خانواده و دوستان خود نیز محروم است.

مقامات قضایی پیش‌تر، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت، روز یکشنبه سوم بهمن‌ماه از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی در نامه‌ای که پیش‌تر از سوی تارنگار حقوق بشر در ایران منتشر شد، به‌تفصیل درباره دلایل اعتصاب غذای خود توضیح داده و با انتشار یادداشتی به نقض قانون مکرر در روند پرونده همسرش اشاره کرده بود.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.